معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان: گردشگری

اسطوره ها به عنوان میراث بین نسلی ماندگار شده اند

اسطوره ها به عنوان میراث بین نسلی ماندگار شده اند

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۲۲۴ بازدید

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:


معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: اسطوره ها به عنوان میراث بین نسلی ماندگار شده اند.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی اظهار کرد: نخستین همایش اسطوره و حماسه در سیستان، 19 اسفندماه امسال در دانشگاه زابل برگزار می شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: این همایش با حضور اساتید برجسته و نام آَشنای کشور در زمینه ادبیات فارسی به ویژه اساتید اسطوره شناس برگزار می شود.
این مسئول ادامه داد: میرجلال الدین کزازی، محمدمهدی ناصح و مهری باقری از اساتید برجسته کشور هستند که در این همایش حضور خواهند داشت.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اعلام کرد: اسطوره فرصت درنگ و تامل نسبت به خویشتن ایجاد می کند تا با اندیشه و درک اتفاقاتی که علم از فهم آن عاجز است و نمی تواند به آن پدیده خاص معنا دهد امکانی ایجاد میکند تا انسانها بتوانند با استفاده از گذشته شکوهمند آینده آرمانی خودشان را بسازند
میرحسینی اظهارکرد: در واقع اسطوره نقشه راه شناخت نیازهای انسان در ادوار مختلف برای رفع چالشهایی است که بشر با علم محض قادر به رفع آنها نبوده و امروزه نیز شاهد هستیم با وجود تغییر شرایط نسبت به گذشته باز هم اسطوره ساخته می شود.

میرحسینی با تاکید بر اهمیت عناصر هویتی در شکل گیری اسطوره گفت: در واقع اسطوره پاسخی به عجزو ناتوانی و حیرت انسان در برابر هستی است چراکه علم بشر شرایط را برای زندگی بهتر فراهم می کند اما ازمعنی بخشیدن به زندگی ناتوان است در حالی که اسطوره به زندگی معنا می بخشد و شرایطی ایجاد می کند تا برای تضادهای بزرگ زندگی جواب پیدا شود لذا اسطوره ها بعنوان میراث بین نسلی ماندگار شده اند.

دبیر همایش ملی اسطوره و حماسه تصریح کرد: اسطوره پاسخی به رویاهای انسان است و چون همیشه با روح انسانها همراهی و سازگاری دارد هیچ وقت نخواهد مرد چراکه ارتباطی به علم ندارد و هر چیزی که وارد رویای جمعی جامعه شود فراموش نخواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image