در روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی برگزار شد  گردشگری

تور آشناسازی با بناهای تاریخی زاهدان

تور آشناسازی با بناهای تاریخی زاهدان

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
چهار‌شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۱۸۵۱ بازدید

در روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی برگزار شد 


به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، علیرضا جلالزایی اظهار کرد: تور آشناسازی با برخی از بناهای تاریخی شهرستان زاهدان با برنامه ریزی معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و همکاری انجمن دفاتر خدمات گردشگری استان برگزار شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: در این تور آشناسازی، شرکت کنندگان از ساختمان قدیم دادگستری، منزل ابویی و موزه پست بازدید بعمل آوردند.

وی گفت: این برنامه با هدف معرفی ظرفیت های گردشگری شهرستان و گرامیداشت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی برگزار شد.

جلالزایی این روز را فرصتی برای افزایش آگاهی مردم در مورد تنوع میراث جهانی و تلاشهای مورد نیاز برای حمایت و حفاظت از آن‌ها دانست و افزود: باید تلاش کنیم توجه عمومی را نسبت به آسیب پذیری بناها و محوطه‌های تاریخی جهت حفظ و معرفی این ظرفیت ها افزایش دهیم.

وی با اشاره به تاریخچه این روز خاطرنشان کرد: سازمان یونسکو در سال 1982 پیشنهاد ایکوموس را مبنی بر نامگذاری روز 18 آوریل به نام روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی مورد تأیید قرار داد.

این مسئول با تاکید بر لزوم بالا بردن آگاهی عمومی در موضوعات مرتبط با میراث فرهنگی و تاریخی گفت: برگزاری این برنامه ها می‌تواند در ارتقای دانش مردم و بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری بسیار مؤثر باشد.

جلال زایی تصریح کرد: افزایش حساسیت عمومی و اطلاع رسانی نقش مهمی در حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی، جلوگیری از حفاری‌های غیرمجاز و تخریب آثار تاریخی و در نتیجه رشد صنعت توریسم در سیستان و بلوچستان دارد.

وی حفاظت از عرصه‌های میراث‌فرهنگی، توسعه فرهنگ گردشگری و احیا و معرفی هنرهای‌سنتی و صنایع‌دستی را از وظایف اصلی اداره کل با مشارکت مردم عنوان کرد و گفت: سیستان و بلوچستان با دارا بودن بیش از یک هزار و ۷۰۰ اثر ثبتی تاریخی و فرهنگی یکی از قطب‌های کشور در زمینه میراث فرهنگی است و محصول گردشگری استان بر اساس این داشته ها فرهنگ می باشد.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image