معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گردشگری

؛ ریشه کنی فقر در سیستان و بلوچستان با توسعه گردشگری

؛ ریشه کنی فقر در سیستان و بلوچستان با توسعه گردشگری

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۲۱۵ بازدید

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان


ریشه کنی فقر در سیستان و بلوچستان با توسعه گردشگری

به گزارش روابط عمومی و امور فزهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی به مناسبت روز جهانی مقابله با فقر در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی اظهار کرد: سرعت اشتغال در گردشگری ۲.۵ برابر سایر بخش‌هاست و صنعت گردشگری رتبه اول اشتغال‌زایی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم در کشور دارد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گزدشگری استان افزود: سه موضوع مهم ایجاد اشتغال، افزایش رفاه عمومی و رفع فقر و ایجاد نشاط اجتماعی، هر سه با توسعه گردشگری قابل دسترسی است.

وی خواستار سرمایه‌گذاری بیشتر بخش خصوصی برای توسعه گردشگری سیستان و بلوچستان با هدف مبارزه با فقر شد و عنوان کرد: با توجه به شرایط معیشتی مردم همه ارکان موثر در گردشگری و تسهیل سفر باید تلاش حداکثری را برای فراهم نمودن شرایط با هدف مقابله با فقر داشته باشند.

این مسئول ادامه داد: باید به این مهم توجه کنیم که زمان شعار گذشته است و دهه چهل انقلاب زمان عمل کردن برای رسیدن به آرمان‌های بلند انقلاب در خصوص توسعه اقتصادی و بهبود معیشت مردمان است.

وی یادآور شد: همچنان که برای ایجاد طرحهای توسعه پایدار حرکت می‌کنیم، فرصتی منحصر به فرد داریم تا از پتانسیل‌های گسترده گردشگری برای توسعه سیستان و بلوچستان استفاده کنیم.

میرحسینی به حداکثر رساندن سهم گردشگری در کاهش فقر را یکی از اولویت‌ها و حوزه‌های اصلی فعالیت‌ دولت دانست و افزود: سازمان میراث فرهنگی، حامی فعالیت‌های گردشگری که موجب توسعه در مناطق مختلف بویژه مناطق روستایی و اشتغال‌زایی برای مردمی که با حداقل ها زندگی می‌کنند در طول برنامه ششم خواهد بود.

معاون گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: در سند توسعه گردشگری استان شش مسیر گردشگری در استان شناسایی و ثبت شده است که باید توسعه گردشگری بر روی پایه های آن بنا شود.

میرحسینی با بیان این که رتبه اول میزان اشتغال به صنعت گردشگری اختصاص دارد افزود: در گذشته این صنعت کمتر مورد توجه بوده است و برخی زیرساخت ها متناسب با نیاز گردشگران هنوز ایجاد نشده است.


وی بیان کرد: موقعیت منطقه ای سیستان و بلوچستان از طریق حاشیه اقیانوس هند شرایط ویژه ای را برای توسعه اقتصادی ایران فراهم آورده است.

معاون گردشگری سیستان و بلوچستان با اعلام اینکه 51درصد جمعیت استان در مناطق روستایی و عشایری زندگی می کنند افزود: برای بهره بردن از این ظرفیت مهم، گردشگري بهترین فرصت در جهت تنوع بخشي به منابع در آمدی خصوصا اقتصاد محلي فراهم می نماید كه به راحتي مي تواند در مناطق فقير ،مرزي و حاشيه اي توسعه ایجاد نموده چرا که مناطق دور افتاده به لحاظ وجود مناظر زیبا، بديع، بكر ودست نخورده، حيات وحش و فرهنگ محلي بالاداراي قابليت بسياري در جذب گردشگران هستند.

این مسئول اظهار کرد: نگرشی که در آن گردشگری ابزاری برای کاهش فقر محسوب می شود در سال‌های اخیر تقویت شده و با همه زمانی، همه مکانی شدن گردشگری، درآمدهای زیادی را نصیب کشورهای جهان نموده است.

وی بیان کرد: رشد گردشگری و درآمدزایی آن و نقشی که در اقتصاد مناطق مختلف برجای می گذارد می تواند آن را به عنوان ابزاری جهت رهایی از فقر و محرومیت مناطق بویژه روستاها معرفی کند.

میرحسینی گفت: توسعه ی گردشگری در نواحی روستایی سیستان و بلوچستان می تواندزمینه ساز رشد اقتصادی، متنوع سازی اقتصاد روستایی، ایجاد اشتغال و درآمد، کاهش مهاجرت و بهبود زیرساخت ها در مناطق روستایی شود.

این مسئول اعلام کرد: در واقع ورود هر گردشگر علاوه بر تاثیر مستقیم و غیر مستقیم بر افزایش اشتغال، باعث بهبود کیفیت زندگی گروه‌های کم درآمد و کاهش فقر خصوصا در جوامع روستایی خواهد بود
وی اعلام کرد: با توجه به موقعیت اقلیمی استان باید به جای تمرکز روی هتل سازی بر روی تنوع بخشی در مقاصد و محصولات گردشگری کار کنیم و با ایجاد اقامتگاه‌های ارزان مانند بوم گردی ها فرصت های جدیدی را برای توزیع سفر در استان فراهم کنیم.

وی گفت: اقامت فقط یک فصل از دفتر گردشگری است و در زنجیره گردشگری باید اصلاح وضعیت تورگردان ها و آژانس ها، و مهتر از آن حمل ونقل و ایجاد زیرساخت های لازم برای دسترسی سریع و ارزان به استان وتبلیغات جاذبه ها را در اولویت قرار دهیم.

مجتبی میرحسینی در خاتمه گردشگری را یکی از بهترین روش های ایجاد درآمد برای جامعه در وضعیت کنونی دانست و افزود: تنوع هنر، فرهنگ، سبک زندگی و ساختار اجتماعی مردم ما در مناطق مختلف برای گردشگران جالب است لذا استفاده از این صنعت به عنوان ابزاری برای ایجاد اشتغال و معیشت پایدار می تواند در توسعه اقتصادی مردم موثر بوده و روشی قابل قبول و علمی برای ریشه کن سازی‌ فقر در سیستان و بلوچستان باشد.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image