رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیمروز خبر داد گردشگری

آغاز مرمت بناهای بزی خالصی و میل نادر در شهرستان نیمروز

آغاز مرمت بناهای بزی خالصی و میل نادر در شهرستان نیمروز

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۲۷۴ بازدید

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیمروز خبر داد


آغاز مرمت بناهای بزی خالصی و میل نادر در شهرستان نیمروز

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، صادق میرحسینی اظهار کرد: مرمت بنای بزی خالصی شهرستان نیمروز از امروز توسط پیمانکار آغاز شد.

وی گفت: این اثر تاریخی که در روستای بزی بخش مرکزی شهرستان نیمروز قرار گرفته در دوره پهلوی توسط فردی به نام حاجی بزی خالصی مالک بنا ساخته شده است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیمروز افزود: در این اثر با توجه به فرسودگی بخشهای مختلف ساختمان، مرمت قسمت تحتانی بنا و سایر قسمتهای مورد نظر آغاز شده تا از تخریب این اثر مهم جلوگیری کرده و مورد احیا و حفاظت قرار گیرد.

میرحسینی یادآور شد: این بنا با اعتبار 200 میلیون ریال از محل آثار مشارکتی توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیمروز مرمت میشود.

وی خاطرنشان کرد: با تکمیل مرمت این اثر میتوان از آن به عنوان اقامتگاه بوم گردی و استفاده گردشگران داخلی و خارجی بهره گرفت.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیمروز یادآور شد: این اثر تاریخی و مشارکتی که از ارزشمندترین آثار دوره پهلوی به جای مانده است با معماری منحصر بفرد در دل روستای بزی خالصی قرار گرفته و شکوه خاصی به این روستا بخشیده است.

این مسئول در ادامه از مرمت میل نادر خبر داد و گفت: مرمت این اثر از روز گذشته با اعتباری بالغ بر 160 میلیون ریال توسط پیمانکار آغاز شده است.

میرحسینی خاطرنشان کرد: در این فصل از مرمت خاک برداری، خشت چینی و کاهگل بنا در دستور کار قرار گرفته است.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image