مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور: گردشگری

سیستان و بلوچستان از لحاط داشتن میراث فرهنگی از 100 کشور غنی تر است 

سیستان و بلوچستان از لحاط داشتن میراث فرهنگی از 100 کشور غنی تر است 

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۱۷۸ بازدید

مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور:


سیستان و بلوچستان از لحاط داشتن میراث فرهنگی از 100 کشور غنی تر است

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، دکتر فرهاد نظری دبیر کمیته ملی حافظه جهانی و مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی کشور در کارگاه آموزشی حافظه جهانی در زاهدان اظهار کرد: در دنیای امروز یکی از مصادیق سرمایه وجود تنوع فرهنگی است و هر کشوری که متنوع تر باشد کشور ثروتمندی است.

وی گفت: سازمان ملل روز 19 آگوست را روز مردمان بومی جهان نامگذاری کرده و هر سال این روز را گرامی میدارد و توصیه میکند تا این مردمان ارج نهاده شوند.


مدیرکل دفتر ثبت آثار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: زبان نیز یکی از عناصر و مصادیق فرهنگ و نشان دهنده تنوع فرهنگی است و سال 2017 سال زبانها و گویش‌های بومی نامگذاری شده است.

این مسئول ادامه داد: سیستان و بلوچستان به تنهایی از حیث داشتن میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، طبیعی و میراث مستند از حداقل 100 کشور موجود در جهان غنی تر است.

وی با بیان اینکه این استان 2 اثر ثبت جهانی دارد، گفت: شهر سوخته در دنیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و اینکه در شهرسوخته هیچ شیئی مرتبط با جنگ یافت نشده بسیار حیرت انگیز است.

دبیر علمی کمیته ملی حافظه جهانی کشور افزود: با وجود اینکه فقط ده درصد شهرسوخته مورد کاوش قرار گرفته آثار غنی و حیرت انگیزی در آن یافت شده است.
وی خاطرنشان کرد: تاسیس پایگاه های پژوهشی در سیستان و بلوچستان نیز یکی از اقدامات مهمی است که در این استان صورت گرفت.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image