امروز صورت گرفت گردشگری

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۱۰۲ بازدید

امروز صورت گرفت


بازدید نماینده مردم شهرستان های سراوان، سیب و سوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی از سنگ نگاره های دره نگاران

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، نماینده مردم در شهرستان های سیب و سوران، سراوان و مهرستان در مجلس شورای اسلامی به همراه فرماندار و اعضای شورای اداری دلگان از سنگ نگاره های دره نگاران بازدید به عمل آورد.

محمدباسط درازهی در این بازدید بر حفظ و معرفی این سنگ نگاره ها به عنوان نگینی نهفته در دل سنگ تاکید کرد و خواستار توجه، حفاظت، ساماندهی و معرفی این آثار شاخص تاریخی و باستانی به گردشگران و پژوهشگران شد.

وی با توجه به موقعیت منحصر بفرد این آثار تاریخی، از انها به عنوان یک هدف خاص گردشگری داخلی و خارجی یاد کرد.

نماینده مردم سیب و سوران، سراوان و مهرستان در مجلس شورای اسلامی بر توجه جدی به این آثار و تلاش برای ثبت جهانی سنگ نگاره تاکید کرد.

وی همچنین به اولویت قرار دادن ایجاد راه های ارتباطی در این مکان تاکید ویژه ای داشت و از تلاش های شبانه روزی میراث فرهنگی صنایع دستی گردشگری در این سایت گردشگری در حفاظت و مراقبت از این آثار ارزشمند تقدیر کرد.

نارویی فرماندار سراوان نیز اظهار کرد: احداث راه سینوکان، نگاران و گشت سبب نزدیک شدن چهل کیلومتری بخش جالق به مرکز استان خواهد شد.

حمزه ندرت زهی رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان سراوان نیز با ارائه گزارشی از آثار تاریخی شهرستان سراوان اظهار کرد: در چهل نقطه در این شهرستان سن نگاره شناسائی شده است که از سنگ نگاره های دره نگاران می توان به عنوان بزرگترین مجموعه شناسایی شده سنگ نگاره در کشور یاد کرد که در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است و اقدامات اولیه برای ثبت جهانی انجام شده است.

گفتنی است؛ سنگ نگاره های دره نگاران در ۲۵ کیلومتری ناهوک از روستا های هدف گردشگری و ۵۵ کیلومتری مرکز شهرستان سراوان واقع شده اند.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image