رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زهک: گردشگری

مراسم شب چله در اقامتگاه های بومگردی روستای هدف گردشگری قلعه نو برگزار می شود.

مراسم شب چله در اقامتگاه های بومگردی روستای هدف گردشگری قلعه نو برگزار می شود.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۱۹۱۸ بازدید

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان زهک:


مراسم شب چله در اقامتگاه های بومگردی روستای هدف گردشگری قلعه نو برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، میرشهرکی اظهار کرد: مراسم جشن شب چله در هر دو اقامتگاه روستای هدف گردشگری قلعه نو در زهک برگزار می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زهک افزود: برنامه هایی از قبیل نی نوازی، شعر خوانی، موسیقی سنتی، شاهنامه خوانی و آسوکه خوانی سیستانی نیز در این مراسم اجرا خواهد شد.

وی گفت: پس از بازدید مهمانان از روستای زیبای قلعه نو برنامه های شب چله آغاز می شود و در پایان از مهمانان با ضیافت شام پذیرایی به عمل خواهد آمد.

انتهای پیام
[20/12, 10:04] مقیمی: معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد
شب چله انقلاب زمستانی در سیستان و بلوچستان

جشن های ویژه شب یلدا در مکان های وابسته به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی اظهار کرد: جشن های ویژه شب یلدا در مکان های وابسته به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برگزار می شود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: بیش از 10 مراسم آیینی ویژه شب یلدا در هتل ها، موزه ها و اقامتگاه های بومگردی سطح استان با شکوهی خاص برگزار میشود.

وی گفت: این آیین ها همراه با برنامه های متنوعی از جمله شاهنامه خوانی، حافظ خوانی و موسیقی محلی، اجرای برنامه های شاد و به نمایش گذاشتن فرهنگ ایرانی یلدا که در اصطلاح محلی به آن چله می گویند میزبان علاقه مندان فرهنگ ایرانی در اقصی نقاط استان است.

میرحسینی یادآور شد: در جشن شب یلدا به رسم کهن استان، همه کوچکترها منزل سپیدمویان و بزرگان خانواده و فامیل گرد هم می آیند تا این بزم ایرانی را پاس بدارند و نکته مهم این است که این رسم با صله رحم که مورد تاکید اسلام هست نیز مطابقت زیادی دارد، بنابراین فرهنگ ایرانی در این جشن در کنار اسلام هویت اسلامی ایرانی به مردمان ما می بخشد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بیان کرد: در این شب طولانی مردمان سیستان و بلوچستان که زمانی کشاورزی و دامداری اقتصاد نخستشان بود برای استقبال نور و روشنایی و طولانی شدن روزها جشن می گیرند و برای پایان دادن به تاریکی ها فصل جدیدی از حرکت و تلاش خردورزانه را با انقلاب زمستانی آغاز خواهند نمود و دفتر تاریخ و تمدن این سرزمین ورجاوند با این آیین و رسوم ایرانی چند هزار سال در جغرافیای ایران فرهنگی خو گرفته است.

وی گفت: پاسداشت این سنت پسندیده و میراث کهن و انتقال آن به نسل های بعدی، معرفی ظرفیت های گردشگری فرهنگی برای گردشگران داخلی و خارجی، ایجاد شور و نشاط اجتماعی از اهداف برگزاری این آیین است.

میرحسینی خاطرنشان کرد: اگر فرهنگ ایرانی را نشناسیم و در جهت حفظ آن تلاش نکنیم از ایران چیزی باقی نخواهد ماند و ما امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند آنیم که ایرانی بمانیم.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image