سوم فروردین ماه ۹۸ برگزار میشود گردشگری

نخستین جشنواره چل چاپ در روستای خمک شهرستان زهک

نخستین جشنواره چل چاپ در روستای خمک شهرستان زهک

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
یک‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۱۶۸۴ بازدید

سوم فروردین ماه ۹۸ برگزار میشود


نخستین جشنواره چل چاپ در روستای خمک شهرستان زهک

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی اظهار کرد: نخستین جشنواره گردشگری چل چاپ سوم فروردین ماه ۹۸ در دهستان خمک شهرستان زهک برگزار میشود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: در این جشنواره برنامه هایی از قبیل مشاعره سیستانی، انتخاب پوشش برتر سیستانی و شعرخوانی کودکان زیر ۹ سال اجرا میشود.

وی ادامه داد: برنامه‌های فرهنگی، نسل امروز را متوجه آئین‌های اصیل گذشته خواهد کرد و باید با ارتقاء کیفیت این برنامه ها، نشاط اجتماعی و رضایت عمومی را ایجاد و شرایط ماندگاری بیشتر گردشگران را فراهم نماییم.

میرحسینی بیان کرد: این آیین در حفظ و بقای خرده فرهنگ‌ها اهمیت زیادی دارد و باید به این مقوله نگاه ویژه ای داشته باشیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: بسیاری از آیین ها برای نسل های سوم و چهارم ناشناخته است و نوروز فرصت مناسبی برای معرفی موسیقی و لباس های سنتی و ظرفیت های فرهنگی مناطق است.

وی گفت: آیین هایی از جمله بازی های بومی محلی، غذاهای سنتی، پوشش قدیمی مردان و زنان و صنایع دستی که در کنار این جشنواره ها اجرا می شود یادآور سنت های غبار گرفته گذشتگان است.

میرحسینی یادآور شد: نخستین جشنواره گردشگری چل چاپ در راستای گسترش فرهنگ غنی موسیقی در بخش‌های مختلف، ایجاد بستری مناسب برای رشد و رونق فعالیت‌های موسیقایی، شناخت و معرفی استعداد‌های جوان موسیقی در سطح منطقه و حمایت از اجرا‌های عمومی و ایجاد فضای رقابتی سالم با هدف تزریق شور و نشاط اجتماعی و تولید آثار فاخر برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مردم از این طریق آگاه میشوند که با حفظ ارزشهای بومی می توانند جذب گردشگر بیشتری داشته باشند، بنابراین این جشنواره عاملی برای حفظ خرده فرهنگ ها در نواحی مختلف نیز خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image