معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان: گردشگری

قوم بلوچ، مرزداران غیور، با فرهنگ غنی هستند

قوم بلوچ، مرزداران غیور، با فرهنگ غنی هستند

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۷۳۷ بازدید

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:


قوم بلوچ، مرزداران غیور، با فرهنگ غنی هستند

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، صبح امروز سمینار هفتگی انجمن صنفی راهنمایان& گردشگری تهران با موضوع آشنایی با مردم بلوچ و معرفی مولفه های فرهنگی آن در باغ موزه قصر تهران برگزار شد.

در این نشست چراغی کارشناس ارشد ایران شناسی و محقق در حوزه مردم شناسی، توضیحات مفصلی در خصوص مردم شناسی استان سیستان و بلوچستان بویژه قوم بلوچ ارائه کرد.

همچنین توضیحاتی در رابطه با موسیقی نواحی مختلف استان و سازهای مختلف سیستان و بلوچستان، بخشی از تاریخ، فرهنگ، معرفی طبیعت شمال و جنوب استان، گونه های جانوری و گیاهی، غذاهای محلی و صنایع دستی متنوعی که در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد ارائه شد.

در این نشست راهنمایان گردشگری استان تهران با بخش طبیعت گردی استان سیستان و بلوچستان و فرهنگ، آیین، آداب و رسوم، لباس ها و همه ظرفیت‌ها و داشته‌های فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان آشنا شدند.

مجتبی میرحسینی، سخنران دیگر این نشست، راهنمایان گردشگری را رهبران فکری سفر و گردشگری ایران معرفی کرد و نقش آنها را به عنوان تصویرسازان و مفسران میراث فرهنگی در توسعه گردشگری بسیار مهم عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت ها، نقش قوم بلوچ را در مرزداری و مقابله با استعمار پررنگ دانست و اظهار کرد: مردمان بلوچ افتخار میکنند به اینکه ایرانی هستند.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: امروز زنان بلوچ در توسعه صنایع دستی و نقش آفرینی در فعالیت‌های اجتماعی از جمله در شوراها، شهرداری، فرمانداری ها، معاونت استانداری فعالیت های برجسته ای دارند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های ویژه‌ این استان گفت: سیستان و بلوچستان این قابلیت را دارد که با فعال کردن ظرفیت های گردشگری استان و ایجاد دسترسی سریع و ارزان، مقدمات تبدیل شدن این استان را در سال ۱۴۰۰ به پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند و حضور گسترده گردشگران را در سرزمین ناشناخته ها فراهم آورد.

میرحسینی ضمن بیان اهمیت تشکیل شورای عالی گردشگری گفت: عناصر توسعه دهنده این صنعت در اختیار دولت نیست لذا تشکیل این شورا گام مهمی در انسجام بخشی برای ارتقاء خدمات و تسهیل شرایط سفر خواهد بود.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: مزیت های ویژه ای برای توسعه گردشگری در این استان وجود دارد که در هیچ کدام از استان‌های دیگر کشور وجود ندارد، اگر سیستان و بلوچستان توسعه پیدا کند و زیرساخت‌های لازم در این استان ایجاد شود، ایران توسعه خواهد یافت، بنابراین توسعه اقتصادی ایران در گرو توسعه سیستان و بلوچستان است.

میرحسینی در بخش دیگری ار سخنان ضمن معرفی پویش ملی معرفی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: مردم ایران نقش مهمی در افزایش شهرت استان با معرفی ظرفیت های گردشگری این سرزمین ورجاوند در فضای مجازی داشته اند.

وی در پایان از راهنمایان گردشگری خواست با تمرکز زدایی از تهران و چند شهر مطرح ایران فرصت دیدن زیبایی های ایران را برای گردشگران داخلی و خارجی با توزیع سفر به نقاط ناشناخته فراهم آورند

گفتنی است؛ در این نشست قرار شد فم تور آشناسازی برای راهنمایان گردشگری استان تهران در نیمه دوم سال در سیستان و بلوچستان برگزار شود.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image