معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان: گردشگری

مردم سیستان و بلوچستان هوش فرهنگی بالایی دارند

مردم سیستان و بلوچستان هوش فرهنگی بالایی دارند

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۷۸۱ بازدید

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان:


مردم سیستان و بلوچستان هوش فرهنگی بالایی دارند

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، صبح امروز اولین کارگاه منطقه ای تولید پوستر شرف میزبانی در سالن کنفرانس هتل جهانگردی زاهدان با حضور هنرمندانی از استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان برگزار شد.

مجتبی میرحسینی در این نشست اظهار کرد: محصول گردشگری سیستان و بلوچستان گردشگری فرهنگی است و مهمان نوازی عالیترین ظرفیت گردشگری این استان است که در خلق و خوی و وسعت نظر مردمان نمود عینی دارد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: فرهنگ میزبانی عمیق مردم، این دیار را به نماد مهمان نوازی ایرانیان تبدیل کرده است.

این مسئول ادامه داد: رسالت جدی اهالی هنر اینست که مردم را به کمال برسانند و هنر هنرمند مانند نردبانی است که به بام حقیقت راه دارد با این شرط که به دیوار ایمان تکیه داشته باشد.

وی گفت: با وجود چهره مخدوشی که از این استان در سالهای گذشته به تصویر کشیده شده، ساختن چهره استان بر اساس زیبایی ها رسالت اهل هنر و فرهنگ است و بهترین گروهی که میتوانند تصویر متفاوت و جذاب و ماندگاری در نگاه مردم ایجاد کنند هنرمندان هستند.

میرحسینی بیان کرد: مردم سیستان و بلوچستان از هوش فرهنگی بالایی برخوردار هستند و تنوع فرهنگی و قومی در طول تاریخ همراه با زیست مسالمت آمیز در استان وجود داشته است.

وی یادآور شد: در میان مهارت های مورد نیاز قرن ۲۱ توانایی تطبیق مستمر با افرادی از فرهنگ های مختلف و توانایی در ارتباطات بین فرهنگی اهمیت زیادی یافته است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: محیط کار جهانی نیاز به افرادی دارد که با فرهنگ‌های مختلف آشنا باشند و بتوانند با افراد سایر فرهنگها ارتباط مناسب برقرار کنند برای این منظور افراد نیاز به هوش فرهنگی دارند و افرادی که از هوش فرهنگی بالایی برخوردارند از تعامل با فرهنگ های جدید لذت می برند.

وی ادامه داد: هوش فرهنگی که بر تعاملات بین فرهنگی تاکید دارد از یک طرف به اینکه بین ویژگی های اجتماعی فرهنگی ساکنان محلی و گردشگرانی که به نواحی روستایی مراجعه دارند تفاوت وجود دارد از طرف دیگر میزان هوش فرهنگی از جمله مولفه هایی است که می تواند ضمن ایجاد تعامل جامعه محلی با گردشگران نقش موثری در حمایت و تمایل جامعه میزبان از حوزه گردشگری ایفا نماید.

میرحسینی تصریح کرد: میزان پذیرش گردشگران در هر مکانی به نوعی بیانگر نحوه واکنش جامعه میزبان است بر همین اساس گردشگری به صورت چشمگیری به حسن نیت جامعه میزبان بستگی دارد لذا حمایت آنان برای توسعه پایدار گردشگری امری ضروری است.

وی با اشاره به اینکه سالها در ایام اربعین پذیرای زائران مختلف بودیم، گفت: امروز با استقبال و میزبانی گرم و شایسته مردم استان و نشان دادن فرهنگ میزبانی ،زائران اربعین از مرز میرجاوه از ۲هزار به ۷۰ هزار نفر افزایش یافته است.

وی گفت: سیستان و بلوچستان دروازه ورودی گردشگران به ایران است و مردم این استان به خوبی و به نمایندگی از جامعه ایرانی از مسافرانی که وارد مرز میشوند پذیرایی می کنند

میرحسینی با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان، انسان، محور توسعه هست و این مهم در همه تصمیمات و اقدامات قابل رویت است، بیان کرد: مردم این استان در تعاملات و تبادل فرهنگی، پیشقدم هستند و فرهنگ میزبانی در مردمان استان زنده و نهادینه شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان افزود: در کنار بحث اربعین و نوع نگاه میزبانی، امسال که پویش ملی معرفی سیستان و بلوچستان شکل گرفته و حوزه معاونت گردشگری وزارت این مسئولیت راعهده دار می باشد، این حضور میتواند آغازی بر برای پایان دادن به ناشناخته ماندن سیستان و بلوچستان باشد.

این مسئول با اشاره به اینکه ۳ مهرماه، اجتماع بزرگ پاسداشت نخستین قیام به خونخواهی امام حسین علیه السلام در شهرستان زابل برگزار میشود، بیان کرد: بدنبال آن هستیم که مردم ایران سیستان و بلوچستان را با نام مبارک امام حسین علیه السلام بشناسند، مردم این منطقه ولایتمدار هستند و شیعه و سنی در کنار هم به زائران امام حسین علیه السلام و همه گردشگران خدمت می کنند بنابراین مهمانوازی و زیست مسالمت آمیز نیز باید به تصویر کشیده شود.

وی گفت: تصاویر بدبینانه از آینده به طور پیوسته فرهنگ را مورد هجوم قرار داده، آن را ضایع و آلوده می سازد و به تدریج مردم آن فرهنگ را نسبت به داشته ها و ثروت خود بی اعتماد می کنند و در نتیجه آن در چنین شرایطی فردگرایی و منفعت طلبی رشد پیدا میکند و رویاهای جمعی در قالب آرمان شهرها جای خود را به ترس از ویران شهرها می دهند یعنی برای بهبود اوضاع باید فرهنگ را و برای بهبود فرهنگ باید دورنما و تصاویر آینده را بهبود بخشید.

میرحسینی با اشاره به اینکه ۶ مهر با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای نخستین بار همایش ملی روز جهانگردی در زاهدان برگزار میشود، خاطرنشان کرد: در حاشیه این همایش نمایشگاهی از آثار ارایه شده در این همایش برپا میشود و از ۲ اثر برتر تجلیل به عمل خواهد آمد.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image