معاون اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر داد گردشگری

ارسال دومین پرونده گنجینه زنده بشری به شورای ثبت ناملموس کشور 

ارسال دومین پرونده گنجینه زنده بشری به شورای ثبت ناملموس کشور 

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۰۰۱ بازدید

معاون اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر داد


ارسال دومین پرونده گنجینه زنده بشری به شورای ثبت ناملموس کشور

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، مهدی ارباب نیا اظهار کرد: پرونده استاد عباس باقری به عنوان گنجینه زنده بشری «حاملان میراث» جهت ثبت در شورای ثبت میراث ناملموس کشور ارسال شد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان افزود: از جمله اقدامات وی در حوزه میراث ناملموس احیای رقص شمشیر سیستان، تصحیح و اصلاح حرکات رقص محلی سیستان، برگزاری و احیای تعزیه خوانی در سیستان، تاسیس انجمن های هنرهای سنتی و آیینی، تاسیس انجمن شعر و ادب سیستان، تاسیس مرکز سیستان شناسی، تاسیس انجمن قرآن و نهج البلاغه سیستان، داوری جشنواره شعر فجر سیستان است.

این مسئول ادامه داد: عباسعلی قادری نیز مولف بیش از ۶۳ جلد کتاب در حوزه های مختلف میراث ناملموس و ادبیات منطقه سیستان، سراینده شعر معروف «ای بلند سرفراز ایران من» است و دارنده مدرک درجه یک هنری دکترا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

ارباب نیا خاطرنشان کرد: اولین پرونده ثبت گنجینه های زنده بشری پرونده استاد اسپندار بود که در زمینه موسیقی و دونلی نوازی بود که متعلق به استان سیستان و بلوچستان بوده و این پرونده نیز در صورت ثبت دومین پرونده ثبت شده در فهرست میراث ناملموس کشور به عنوان گنجینه زنده بشری خواهد بود.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image