موزه ها گردشگری

موزه ها

موزه ها

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
پنج‌شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۳۱۶۹ بازدید

موزه ها

موزه مردم شناسي سيستان

اين موزه تحت عنوان كنسولگري قديم انگليس در زميني به مساحت 4000 متر مربع افتتاح گرديد . در سال 1376 مرمت بنا آغاز شد و هم اكنون نيز به عنوان موزه مردم شناسي همه روزه پذيراي محققين و بسياري از علاقمندان به مقوله آداب و سنن و روش هاي زندگي مردم استان مي باشد .

آدرس : زابل ، خيابان مصطفي خميني ، روبروي سالن ورزشي حجاب .

موزه قرآن و عترت

اين موزه با هدف آشنايي با مفاهيم ارزشمند قرآني و شيوه زندگي ائمه با تاكيد بر ارزش هاي اسلامي و وحدت مسلمانان در مكاني كه ياد آور خاطت مقام معظم رهبري است ايجاد گرديد .

ساختمان موزه مربوط به اواخر دوران پهلوي و ياد بئدي از زمان تبعيد ستمشاهي بوده كه نمادي از حركت هاي انقلاب و محل رجوع علما و مكاني براي اتحاد شيعه و سني بوده است . در سال 1370 توسط آقاي پرويز فاضلي مالك بنا به سازمان ميراث فرهنگي اهداء و در سال 1386 در فهرست آثار ملي ثبت و مرمت آن توسط سازمان انجام و به نام موزه قرآن و عترت تغيير كاربري يافت .

آدرس : ايرانشهر خيابان ولايت ولايت 18

موزه پست زاهدان

ساختمان جامعي است كه به معرفي وضعيت پست از آغاز تا كنون در زاهدان مي پردازد . از جمله ساختمان هاي اداري است كه اوايل سلسله پهلوي براي انجام مراسلات پستي با توجه به كتيبه موجود در سر در به سال 1311 هجري شمسي توسط دولت بنا گرديده است و نام اداره ايالتي پست و تلگراف بلوچستان و سيستان به خود گرفته است . سبك معماري سنتي و تزئينات آجري و ايوان ورودي رفيع از ويژگي هاي اين بناست كه بيانگر هويت و اصالت و شناسنامه شهر نوپاي زاهدان است هم اكنون نيز در اين موزه انواع تلفن ها و تمبرهاي مربوط به دوره هاي مختلف به نمايش گذاشته شده است .

آدرس : زاهدان خيابان شهيد طالقاني نبش طالقاني 4

موزه منطقه اي جنو ب شرق ايران

موزه بزرگ زاهدان در صدد است تا با معرفي منطقه جنوب شرق ايران در بخش هاي باستان شناسی، مردم شناسی و زیست محیطی تعریف جامع و کاملی از منطقه ارائه دهد. ايجاد اين موزه در مقیاس منطقه ای با توجه به تاریخ و قدمت کهن استان جهت معرفی و نمایش آثار و بقایای تاریخی این سرزمین باستانی یک ضرورت به حساب مي آيد. اين موزه اولین موزه منطقه ای جنوب شرق ایران است که مساحت آن حدود 13000 متر مربع می باشد. دارای سه طبقه در سه بخش اصلي باستان شناسی، مردم شناسی و زیست بوم شناسی است که به معرفی آثار فرهنگی و اطالعات حاصل ازکاوشهای باستان شناسی در شهرسوخته سیستان، اسپیدژ بلوچستان، شهداد کرمان و صحنه هایی از زندگی روزمره ساکنان منطقه و فرهنگ و معرفی نمونه های جانوری بومی سه حوزه سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی وکرمان با توجه به تاریخ، قدمت، اقلیم، موقعیت جغرافیایی،آب و هوا، فرهنگ و هنر این مناطق می پردازد. بخش هاي جانبي موزه شامل: رمپ، آكواريوم، كتابخانه، واحد اسناد و مدارك، سالن نمايش، تالار محققين جهت فعاليت هاي پژوهشي و تحقيقاتي، تاالر رایانه، كارگاههاي آموزشي ، فني ، اتاق ساخت موالژ ،اتاق مرمت اشيا ، مخزن، عكاسخانه، سالن اجتماعات، كالسهاي آموزشي، فضاهاي اداري و سن رو باز با ظرفيت150 نفر مي باشد.

آدرس :بلوار شهید مطهری،خیابان امداد

موزه پست و ارتباطات زاهدان

از جمله ساختمان های اداری اوایل سلسله پهلوی در زاهدان،که برای انجام مراسلات پستی مورد استفاده قرار گرفته است و با توجه به کتیبه موجود بر سر در آن با نام اداره ایالتی پست و تلگراف بلوچستان و سیستان در سال 1311 هجری شمسی توسط دولت بنا گردیده است. سبك معماري سنتي و تزئينات آجري و ايوان ورودي رفيع از ويژگيهاي بنا است. این مکان در حال حاضر به عنوان موزه پست و ارتباطات زاهدان به معرفي تاریخچه پست، تمبر، ادوات پستی و ابزار ارتباطات در دوره های مختلف می پردازد .

آدرس : زاهدان خيابان شهيد طالقاني نبش طالقاني 4

موزه محلي سراوان

اين موزه در ساختمان قديم فرمانداري سراوان ايجاد گرديده است. بنا در بين سالهاي 1316 تا 1318 احداث گرديده. محتواي اين موزه شامل گذري بر تاريخ بلوچستان، از نحوه زندگي مردم وآداب و رسومشان گرفته تا آثار تاريخي و طبيعي و حيات وحش منطقه را بوسيله ماكت و تصاوير، صحنه سازي نموده است. موزه زنده سفال كلپورگان اين كارگاه بعنوان موزه زنده سفالگري پيش از تاريخ بلوچستان ايران، اين صنعت را حفظ و تداوم بخشيده است. سفال توليدي در روستاي كلپورگان شهرستان سراوان تداوم حيات هفت هزار ساله نوعي سفال پيش از تاريخ است كه به نام سفال قرمز منقوش شناخته مي شود روش ساخت و تزئين و منبع تامين مصالح اين نوع سفال همچنان طي هزاره ها تغير نكرده و از آن زمان بدون استفاده از چرخ سفالگري به توليد انواع سفال با فرمها و نقوش كهن مي پردازند به گونه اي كه تزئينات بكار رفته روي اين سفالينه ها نمادهاي تجريدي بصورت ذهني از نسلي به نسل ديگر به يادگار مانده است.

موزه محلي چابهار

اين موزه در ساختمان فرمانداري قديم شهر چابهار در ميدان 22 بهمن واقع شده است كه مصالح آن خشت و در دو طبقه ساخته شده است . در حال حاضر از اين بنا به عنوان موزه محلي چابهار استفاده مي شود كه بخش حياط آن به بوم شناسي بلوچستان اختصاص يافته است

موزه زنده سفال كلپورگان ( موزه خاك )

در روستايي به همين نام در فاصله 25 كيلومتري جنوب شرق شهر سراوان در فاصله 100 كيلومتري جاده سراوان بم پشت واقع شده است . سفال توليدي در منطقه كلپورگان نشان دهنده تداوم حيات شش هزار ساله نوعي سفال پيش از تاريخ در ايران است كه روش ساخت ، تزئين و معادن تامين مصالح اين نوع سفال طي هزاره ها تغيير نكرده است . اين كارگاه به عنوان يك موزه زنده كه تداوم سنت سفالگري پيش از تاريخ بلوچستان اريان را به نمايش گذاشته به ثبت آثار ملي كشور رسيده است .

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image