رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیمروز خبر داد گردشگری

پایان سومین دوره آموزشی صنایع دستی در نیمروز

پایان سومین دوره آموزشی صنایع دستی در نیمروز

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
یک‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۹۴۵ بازدید

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیمروز خبر داد


پایان سومین دوره آموزشی صنایع دستی در نیمروز
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیمروز از پایان سومین دوره آموزش صنایع دستی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، صادق میرحسینی اظهار کرد: کلاسهای آموزشی رشته های سنتی صنایع دستی سال ۹۸ در شهرستان نیمروز پایان یافت.

این کلاسها توسط مربیان باتجربه ای که دارای کارگاه های تولیدی هستند و بیشترین نشان ملی مرغوبیت کالا در رشته خامه دوزی سیستان را دریافت کردند، برگزار شده است.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیمروز افزود: در این دوره که با هماهنگی معاونت صنایع دستی اداره کل، صورت گرفت مقرر شد در 3 ماهه آموزشی پایان سال جاری، 3 رشته صنایع دستی به هنرآموزان شهرستان نیمروز با محوریت آموزش خامه دوزی و یا خُمَک دوزی سیستان در شهر ادیمی برگزار شود.

این مسئول ادامه داد: به همین منظور دوره های آموزشی در رشته های البسه محلی سیستان، خامه دوزی سیستان و سیاه دوزی سیستان از 15 آذر ماه در این شهرستان برگزار و تا پایان دوره که 15 اسفند بود ادامه یابد و بعلت شیوع بیماری کرونا و هماهنگی اداره کل آموزش زودتر به پایان رسید.

وی گفت: این دوره ها در شهر ادیمی شهر خامه دوزی و روستای پیران برگزار شد و تعداد 71 کارآموز توسط مربیان این واحد آموزش داده شدند تا علاوه بر احیا و زنده نگهداشتن هنرهای سنتی شهرستان، شرایطی فراهم شود که باعث اشتغال هنرآموزان صنایع دستی با پرداخت تسهیلات مناسب و 4 درصد گامی موثر برداشته شود.

میرحسینی یادآور شد: در پایان این سالی که مزین به نام رونق تولید ملی توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی نامگذاری شده بود، توانستیم علاوه بر آموزش رشته های مختلف صنایع دستی به هنرجویان، بویژه در زمینه هنر اصیل و تاریخی خامه دوزی سیستان روند رو به رشدی در زمینه تولیدات و اشتغالزایی این هنر ماندگار در شهر ادیمی شهر هنر خامه دوزی سیستان داشته باشیم و همچنین این هنر زیبا میتواند جایگزین خوب و شکیلی نسبت به سایر کالاهای مشابه در کشور شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در حال مراحل ثبت ملی شهر ادیمی به عنوان شهر ملی خامه دوزی سیستان هستیم، امیدواریم با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان با توجه به اینکه هنر اصیل خامه دوزی در بین مردم در حال همه گیرشدن است بتوانیم مکانی دائمی در شهرستان نیمروز برای آموزش، ترویج، تولید و بازارچه فروش صنایع دستی که میتواند باعث اشتغالزایی بیشتر این بانوان شود، راه اندازی کنیم.

گفتنی است؛ در پایان این دوره ها ، گواهینامه مهارتی از طرف اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به هنرجویان اعطا می شود.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image