بررسی مشکلات قلعه ناصری با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه ایرانشهر  گردشگری

سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر خبر داد

سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر خبر داد

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۲۹۷ بازدید

بررسی مشکلات قلعه ناصری با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه ایرانشهر سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر از بررسی مشکلات قلعه ناصری با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه این شهرستان خبر داد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، رحمان ریگی اظهار کرد: به منظور بررسی مشکلات و معضلات قلعه ناصری که نگین میراث‌فرهنگی و هدف گردشگری جنوب شرق ایران است، علی شعبانی فرماندار ویژه ایرانشهر و معاون استاندار از این بنای تاریخی بازدید کرد.

سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که قلعه ناصری با آن مواجه است تعرض به حریم قانونی آن است که در سال‌های اخیر شکل پررنگ‌تری به خود گرفته و سازه‌های اطراف آن هیچ سنخیتی با این بنای تاریخی ندارد.

وی گفت: تعیین حریم قانونی قلعه به شکل مدون و قانونمند ابلاغ شده و لازم الاجراست و رعایت آن از جمله مواردی است که برای کارشناسان جهانی مورد توجه بوده و ثبت جهانی قلعه ناصری ایرانشهر نیز منوط به بازگشایی این حریم خواهد بود، ضمن اینکه بازسازی و مرمت قلعه ناصری نیز سازوکاری دارد که شرایط فعلی به‌ویژه سازه‌های غیرقانونی ضلع شرقی بر آن تاثیر منفی گذاشته است‌.

ریگی بیان کرد: از مواردی که فرماندار نیز بر آن تاکید داشت کاهش تصدی‌گری دولت در توسعه و مرمت قلعه ناصری است و در این زمینه نیز بر جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی تاکید کرد.

وی گفت: کارهای خوبی نیز در این زمینه صورت گرفته که با توجه به موقعیت این بنای تاریخی و کاربری سازه‌های داخلی باعث رونق فرهنگی و اجتماعی خواهد شد.

سرپرست میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر افزود: این موارد با حضور فرماندار و با دعوت از شهردار ایرانشهر مورد بررسی قرار گرفت که پیگیری آن تا حصول نتیجه توسط اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایرانشهر ادامه خواهد داشت.

وی از بازگشایی بازارچه فروش آثار صنایع‌دستی شهر ملی سوزن‌دوزی در داخل قلعه داد و گفت: تلاش داریم تا با استفاده از ظرفیت صنعت‌گران و سوزن‌دوزان شهرستان هرچه سریع‌تر این بازارچه را در فضای داخل قلعه بازگشایی کنیم.

ریگی خاطرنشان کرد: امیدواریم با رفع موانع و مشکلات قلعه ناصری زمینه قرارگیری این بنای تاریخی در فهرست آثار جهانی و در نتیجه رونق گردشگری شهرستان فراهم آید.

انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image