اجرای برنامه‌ها در منطقه لوت باید کم‌ترین پیامد منفی را داشته باشد گردشگری

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان:

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان:

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۳۱۰ بازدید

اجرای برنامه‌ها در منطقه لوت باید کم‌ترین پیامد منفی را داشته باشد



معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: برنامه‌ها باید در منطقه به صورتی اجرایی شود که کم‌ترین پیامد منفی بر فرهنگ و محیط طبیعی را داشته باشد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی امروز ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ در کنفرانس بین‌المللی لوت که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: مناطق بیابانی گریزگاه جمعیت بوده اما گردشگری توانسته جمعیت را در این مناطق نگه داشته و حتی مهاجرت معکوس ایجاد کند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: ما با فراهم‌کردن زیرساخت‌های نرم‌افزاری می‌توانیم به پایداری زیرساخت‌های سخت‌افزاری کمک کنیم.

وی گفت: موفقیت ما در این بخش مستلزم تعریف نظام گردشگری برنامه‌ریزی‌شده و بی‌عیب هست تا ما را به سمت استفاده مناسب از محیط زیست و منابع مختلف فرهنگی، تاریخی و محیطی هدایت کند
برای اینکه چالش‌های مدیریتی را به حداقل برسانیم سعی کردیم ابتدا با فرهنگ‌سازی و آموزش مردم حاشیه لوت را برای حفاظت بیشتر و بهره‌برداری از مزیت‌های سایت جهانی لوت آماده کنیم و سپس زیرساخت‌های سخت‌افزاری را فراهم کنیم.

میرحسینی بیان کرد: برنامه‌ها باید در منطقه به صورتی اجرایی شود که کم‌ترین پیامد منفی بر فرهنگ و محیط طبیعی را داشته باشد و حداکثر مسئولیت‌پذیری در برابر فرهنگ جامعه میزبان را در نگاه‌ها شکل دهیم.

وی گفت: بالابردن منفعت اقتصادی نیز برای جوامع میزبان و بالابردن رضایت گردشگران با ایجاد زیرساخت‌های مناسب به‌گونه‌ای که موجب توسعه پایدار گردشگری شود از دیگر اقدامات در سایت جهانی لوت هست.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: ایجاد کمپ گردشگری بیابان لوت و افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در لوت محدوده استان سیستان و بلوچستان آینده خوبی را برای بهره‌برداری از این منبع عظیم نوید می‌دهد.

وی با اشاره به آموزش‌های مستمر در طول سال‌های گذشته گفت: افزایش مشارکت مردم در کنار شکل‌گیری اقامتگاه بوم‌گردی و نظارت بر سفرهای مدیریت‌شده و حضور گردشگران خارجی در این سایت از برنامه‌های انجام شده در کنار ایجاد مسیر دسترسی مناسب در طول سال‌های اخیر بود.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image