بهره‌برداری از دو بازارچه دائمی صنایع‌دستی در سیستان و بلوچستان گردشگری

تا پایان امسال صورت می‌گیرد

تا پایان امسال صورت می‌گیرد

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۲۴۶ بازدید

بهره‌برداری از دو بازارچه دائمی صنایع‌دستی در سیستان و بلوچستان


معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: به‌منظور رفع دغدغه‌های بزرگ صنعتگران برای فروش محصولات، چهار بازارچه صنایع‌دستی در استان در حال احداث است که ۲ بازارچه در صورت تامین اعتبار تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، محمدبهروز عیسی‌زهی امروز یکشنبه ۹ آبان‌ماه ۱۴۰۰ اظهار کرد: بازارچه صنایع‌دستی کلپورگان در روستای کلپورگان به عنوان اولین روستای جهانی سفال ایران که در سال ۹۶ به ثبت جهانی رسیده، با ۹ غرفه در حال ساخت است و تاکنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی گفت: بازارچه صنایع‌دستی زابل نیز دارای ۱۰ غرفه است که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد مراحل کار انجام شده و امیدواریم هرچه سریع‌تر آماده بهره‌برداری شود.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان افزود: بازارچه صنایع‌دستی در زاهدان با عنوان کاروانسرای ملک با ۲۵ تا ۳۰ غرفه و بازارچه تنگه‌سرحه در روستای ملی حصیربافی تنگه‌سرحه نیز در صورت تامین اعتبار سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی بیان کرد: این بازارچه‌ها در شهرستان‌هایی راه‌اندازی می‌شوند که بیشترین صنعتگر را دارند.

عیسی‌زهی ادامه داد: در کنار این بازارچه‌ها در طول سال به مناسبت‌های مختلف بازارچه‌های موقت راه‌اندازی می‌شود و غرفه‌ها به صورت رایگان در اختیار صنعتگران قرار می‌گیرد.

وی گفت: همچنین بازارچه‌های نوروزی در ایام نوروز در مکان‌هایی که بیشترین تردد مسافر را دارند راه‌اندازی می‌شود که صنعتگران می‌توانند از این فرصت به نحو احسن استفاده کنند اما متاسفانه طی ۲ سال اخیر این بازارچه‌ها به دلیل کرونا تعطیل شده که امیدواریم از سال آینده راه‌اندازی شوند.

معاون صنایع دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان افزود: بازارچه‌های فصلی نیز به مناسبت های مختلف مانند دهه فجر در برخی شهرستان ها راه‌اندازی می‌شوند و هرساله به مناسبت روز یا هفته روستا صنعتگران این استان در نمایشگاهی که در تهران برگزار می‌شود شرکت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در تعامل با منطقه آزاد چابهار مقرر شده در صورت ایجاد فرصت صنعتگران بتوانند برای فروش محصولاتشان به این شهرستان اعزام شوند.

عیسی‌زهی گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا تاکنون فروش صنعتگران سیستان و بلوچستان کمتر شده اما خوشبختانه به‌دلیل اینکه صنایع‌دستی این استان وابسته به حضور و وجود گردشگر نیست نسبت به سایر استان‌ها صدمات کمتری به این حوزه وارد شده است.

وی افزود: میزان فروش نسبت به قبل تا حدودی کاهش یافته که در این زمینه علاوه بر کرونا افزایش قیمت مواد اولیه مصرفی برای صنعت سوزن‌دوزی، سکه‌دوزی و غیره، افزایش دستمزدها را نیز در پی داشته و باعث بالارفتن قیمت محصول شده است.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با توجه به اینکه امروز در عصر ارتباطات زندگی می‌کنیم فضای مجازی فرصت بسیار خوبی برای فروش صنعتگران ایجاد کرده تا بتوانند از این فضا به نحو احسن استفاده و از فروش خوبی بهره‌مند شوند.

وی گفت: صنعتگران زیادی در سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کنند اما حدود ۱۲ هزار صنعتگر شناسه‌دار برای دریافت مجوز اقدام کرده و در سامانه ثبت شده‌اند.

عیسی‌زهی افزود: صنعتگران در شهرستان‌های مختلف استان از حداقل توانمندی‌های لازم برای دریافت مجوز برخوردارند اما باید نیرو، امکانات و ابزار لازم وجود داشته و صنعتگران نیز برای دریافت مجوز تمایل داشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از استان‌هایی هستیم که با قاطعیت می‌توان گفت در هر خانواده بلوچ زن و دختر آن خانواده با کار سوزن‌دوزی آشنا بوده و نسل به نسل این هنر را به دختران منتقل می‌کنند.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان به بیمه صنعتگران نیز اشاره کرد و گفت: از سال ۸۹ تا ۹۳ صنعتگران شناسه‌دار می‌توانستند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند اما باوجود اطلاع‌رسانی فراوان متاسفانه حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر برای بیمه اقدام کردند و این روال در حال حاضر به‌دلیل کمبود اعتبارات بسیار کم‌رنگ شده است.

وی بیان کرد: حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر از صنعتگران استان نیز تحت پوشش بیمه روستایی قرار دارند که از این بیمه به‌دلیل اعتبارات کمتر نسبت به بیمه تامین اجتماعی استقبال زیادی صورت نمی‌گیرد و امیدواریم هرچه سریع‌تر برای بیمه تامین اجتماعی اعتباری از سوی دولت اختصاص یابد تا صنعتگران بیشتری در استان زیر پوشش این بیمه قرار گیرند.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image