راه‌اندازی قطار گردشگری زاهدان میرجاوه  گردشگری

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گفت: با هماهنگی با اداره‌کل راه‌آهن جنوب شرق کشور به زودی قطار گردشگری زاهدان میرجاوه راه‌اندازی می‌شود. 

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گفت: با هماهنگی با اداره‌کل راه‌آهن جنوب شرق کشور به زودی قطار گردشگری زاهدان میرجاوه راه‌اندازی می‌شود. 

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۱۱۰ بازدید

راه‌اندازی قطار گردشگری زاهدان میرجاوه 

به‌زودی صورت می‌گیرد

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی اظهار کرد: در نشست با رئیس گروه مسافری اداره‌کل راه‌آهن جنوب‌شرق کشور، با توجه به مزیت ویژه مرز و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی مسیر و حاشیه تفتان توافقات لازم برای راه‌اندازی قطار گردشگری زاهدان میرجاوه پس از نرمال‌سازی خط صورت گرفت.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: این طرح در مرحله اول از مسیر زاهدان به میرجاوه و بالعکس انجام می‌شود.

وی ادامه داد: راه‌آهن زاهدان میرجاوه درواقع ادامه راه‌آهن هندوستان است که از سال ۱۹۱۶ میلادی ساخت خط ریلی آن آغاز شد.

میرحسینی بیان کرد: آثار تاریخی به‌جای مانده از این مسیر تبدیل به جاذبه گردشگری شده است که با شناسایی، برداشت و ثبت این مسیر امیدواریم باعث افزایش سفرهای تفریحی در مسیر زاهدان میرجاوه باشیم.

وی گفت: همچنین با بهبود شرایط گردشگران خارجی را نیز از طریق همین شبکه حمل و نقل می توان جابجا کرد.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: باتوجه به اینکه حدود یک قرن از ایجاد خط آهن زاهدان ایران و کویته پاکستان می‌گذرد اما به‌دلیل تفاوت در عرض خط تاکنون مورد بهره‌برداری جدی قرار نگرفته است.

وی گفت: راه آهن میرجاوه تنها خط عریض دنیاست که از کویته پاکستان شروع شده و تا زاهدان حدود 20 ایستگاه دارد.

میرحسینی یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از مردم کشور پاکستان خواستار سفر به ایران و زیارت امکان مذهبی ایران هستند، اما با توجه به سخت‌بودن تردد جاده‌ای در مرزها، راه‌اندازی قطار مسافربری زاهدان میرجاوه می‌تواند گامی موثر در راستای حل این مشکل باشد.

وی خاطرنشان کرد: بهبود وضعیت امنیتی و اقتصادی دو طرف مرز وابسته به افزایش تعاملات مرزی و تسهیل در انجام سفرهای با برنامه سفر توسط دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری دو طرف مرز است چرا که هم اشتغال ایجاد خواهد شد هم نسخه مناسب برای کاهش فقر و نابرابری خواهد بود.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image