جشنواره سچکان در شهرستان نیکشهر  گردشگری

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیکشهر گفت: به منظور گرامی‌داشت روز جهانی فرهنگ و هنر بلوچ جشنواره سچکان در نیکشهر برگزار شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیکشهر گفت: به منظور گرامی‌داشت روز جهانی فرهنگ و هنر بلوچ جشنواره سچکان در نیکشهر برگزار شد.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۱۶ بازدید

جشنواره سچکان در شهرستان نیکشهر 

به منظور گرامی‌داشت روز جهانی فرهنگ و هنر بلوچ برگزار شد

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، خیرالنسا امیری اظهار کرد: در آستانه بهار و هم‌زمان با آغاز جشن‌های نوروزی جشنواره سچکان به منظور گرامی‌داشت روز جهانی فرهنگ و هنر بلوچ ( بلوچ دود و ربیدگ روچ) با حضور شاعران، ادیبان و فعالان فرهنگی و هنری استان در محل سالن مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد اسلامی نیکشهر برگزار شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیکشهر افزود: در این مراسم که با حضور شخصیت‌های برجسته فرهنگی، هنری و علمی در حوزه فرهنگ و هنر در نیکشهر برگزار شد، شاعران و ادیبان و گروه‌های موسیقی سنتی آثار خود را ارائه کرده و صنعتگران صنایع‌دستی و هنرمندان این حوزه نمایشگاهی از توانمندی‌ها و سبک پوشش زنان و مردان این دیار را به نمایش گذاشتند.

وی ادامه ‌داد: هدف از برگزاری این جشن‌ها نمایش فرهنگ و تمدن بلوچ و پاسداشت فرهنگ کهن این قوم است که با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری و برپایی نمایشگاهی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زنان و مردانه این قوم بزرگ آریایی گرامی داشته شد.

امیری بیان کرد: روز فرهنگ بلوچ در بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا که اقوام بلوچ در آن ساکن هستند جشن گرفته می شود.

وی خاطرنشان کرد: در پایان این مراسم از شاعران فعال در زمینه شعر بلوچی تجلیل به‌عمل آمد.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image