تلاش برای ثبت آسبادهای سیستان و بلوچستان به‌عنوان چهارمین اثر جهانی استان  گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: به‌دنبال این هستیم که آسبادهای سیستان را به عنوان چهارمین اثر جهانی استان ثبت کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: به‌دنبال این هستیم که آسبادهای سیستان را به عنوان چهارمین اثر جهانی استان ثبت کنیم.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۴۰۵ بازدید

تلاش برای ثبت آسبادهای سیستان و بلوچستان به‌عنوان چهارمین اثر جهانی استان 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر داد

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، علیرضا جلالزایی در دیدار با شهردار و رئیس و اعضای شورای شهر زاهدان اظهار کرد: این استان ۱۱ و نیم درصد از وسعت کشور را دارا بوده و ظرفیت‌های فراوانی دارد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: سه اثر جهانی از جمله روستای جهانی سفال کلپورگان، بیابان لوت، و شهرسوخته در سیستان و بلوچستان وجود دارد و به‌دنبال این هستیم که آسبادهای سیستان را به عنوان چهارمین اثر جهانی استان ثبت کنیم.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوسیه هند پیشنهاد شده چرا که از طریق حاشیه سواحل مکران با دو نیم میلیارد نفر از جمعیت جهان هم مرز هستیم و باید زیرساخت‌ها در سطح سواحل مکران فراهم شود تا با ورود گردشگران از این مرزهای آبی به توسعه پایدار برسیم.

جلالزایی بیان کرد: اگر شورای جهانی گردشگری، سیستان و بلوچستان را در سال ۱۴۰۲ به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوسیه هند معرفی کرد، قطعا اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد که لازم است شهرداری پای کار باشد و تلاش و همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشد.

وی گفت: اقدامات زیادی در زمینه‌های مختلف برنامه‌ریزی شده و جشنواره گردشگری ایل‌آورد یکی از این اقدامات است که به زودی در زاهدان اجرا می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: برای پیشرفت در حوزه گردشگری بهتر است استانداری سیستان و بلوچستان همانند استانهای خراسان رضوی و فارس معاونت گردشگری داشته باشد.

جلالزایی خاطرنشان کرد: در بحث صنایع‌دستی استان ایجاد بازارچه‌های صنایع دستی، ایجاد غرفه‌های صنایع دستی در راه‌آهن، فرودگاه و غیره، آموزش صنایع‌دستی در حاشیه شهر، انعقاد قرارداد با ایران‌خودرو و سفارش ۲۰۰ میلیارد ریال جلد قرآن توسط این شرکت برای قراردادن در خودروها که توسط صنعتگران تولید می‌شود و نیز توانمندسازی مربیان در حاشیه شهر انجام شده است.

شهردار زاهدان در این دیدار اظهار کرد: باید از ظرفیت‌های گردشگری در توسعه شهر استفاده کنیم و آنچه که میتواند به توسعه شهر کمک کند فعالیت در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری است.

وی ادامه داد: اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در حوزه شهری با همکاری در طرح هویت‌بخشی می‌تواند به شهرداری کمک کند.

براهویی بیان کرد: باتوجه به اینکه زاهدان شهر حافظان قرآن و پایتخت وحدت ایران اسلامی لقب گرفته و مرکز استان نیز هست، می‌طلبد تا در حوزه گردشگری در این زمینه اقدامات بیشتری صورت گیرد.

وی گفت: همچنین با توجه معماری و نمای مسجد مکی می‌توانیم به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهر زاهدان استفاده کنیم

شهردار زاهدان اذعان کرد: لازم است در بحث المان‌های مشترک در حوزه شهری به صورت مشترک اقدام و از ظرفیت های فرهنگی استان در این زمینه استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: طرح پارک ایران کوچک و باغ‌موزه مینیاتوری با همکاری ادارات میراث‌فرهنگی کشور طرحی است که لازم است اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان پیگیری کند و با احداث نمادی از آثار شاخص استان‌های دیگر راه‌اندازی شود.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image