برگزاری مراسم رونمایی از مولاژ تخته بازی شهرسوخته در موزه جنوب‌شرق گردشگری

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: مولاژ تخته بازی شهرسوخته در موزه جنوب‌شرق رونمایی و در معرض دید علاقمندان گذاشته شد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: مولاژ تخته بازی شهرسوخته در موزه جنوب‌شرق رونمایی و در معرض دید علاقمندان گذاشته شد.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۲۷۴ بازدید

برگزاری مراسم رونمایی از مولاژ تخته بازی شهرسوخته در موزه جنوب‌شرق

امروز صورت گرفت

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، آیین رونمایی از مولاژ تخته بازی شهرسوخته امروز با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی و دوستداران میراث‌فرهنگی در موزه منطقه‌ای جنوب شرق در زاهدان برگزار شد.

رضا گنجعلی معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در این مراسم اظهار کرد: یک شی چوبی مستطیل‌شکل از جنس آبنوس در سال ۱۳۵۶ در حفاری شهرسوخته سیستان کشف و به‌عنوان تخته بازی مشهور شد.

وی ادامه داد: مولاژ این تخته بازی توسط علی کیخواه‌آریا از هنرمندان معرق استان ساخته شده و در موزه منطقه‌ای جنوب شرق در معرض دید علاقمندان گذاشته شده است.

گنجعلی از اهداف رونمایی از این مولاژ به آشنایی علاقمندان با آثار کشف شده در حفاری شهرسوخته اشاره کرد و افزود: همایش‌های کشف روش این بازی چوبی با حضور شطرنج بازان دنیا و باستان‌شناسان متبحر برگزار خواهد شد و بعد از کشف روش بازی، این تخته بازی به‌عنوان صنایع‌دستی برند استان و ایران برای جامعه هدف ۷ میلیارد و ۹۰۱ میلیون نفر کره زمین تولید و رقیب بازی شطرنج یا تخته نرد خواهد شد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان بیان کرد: یکی از برنامه‌های مهمی که در دستور کار داریم اینست که باتوجه به قدمت این بازی که قدمتی بیشتر از شطرنج و تخته نرد دارد این بازی را که قدیمی‌ترین بازی فکری دنیاست، به تمام دنیا معرفی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا همایش‌ها و رویدادهای مختلفی برگزار خواهیم کرد تا علاوه بر کشف روش بازی آن، تمدن شهرسوخته و سیستان را به جهانیان بشناسانیم.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image