رونمایی از لوحه گلی شهرسوخته در موزه شهرسوخته سیستان گردشگری

رئیس پایگاه جهانی شهرسوخته گفت: هم‌زمان با روز جهانی موزه‌ها از لوحه گلی شهرسوخته و آخرین یافته‌های حفاری منطقه حوضدار رونمایی شد.

رئیس پایگاه جهانی شهرسوخته گفت: هم‌زمان با روز جهانی موزه‌ها از لوحه گلی شهرسوخته و آخرین یافته‌های حفاری منطقه حوضدار رونمایی شد.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۳۵۴ بازدید

رونمایی از لوحه گلی شهرسوخته در موزه شهرسوخته سیستان

هم‌زمان با روز جهانی موزه‌ها صورت گرفت

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، مجتبی سعادتیان اظهار کرد: هم‌زمان با روز جهانی موزه‌ها و آغاز هفته میراث‌فرهنگی از لوح گلی کشف شده از آخرین حفاری شهرسوخته در موزه شهرسوخته رونمایی شد.

رئیس پایگاه جهانی شهرسوخته افزود: این لوح در نوزدهمین فصل از کاوش شهرسوخته سیستان توسط تیم حفاری ایران و ایتالیا به سرپرستی سیدمنصور سیدسجادی کشف شد.

وی ادامه داد: در این مراسم تعدادی از نویافته‌های باستان‌شناسی شهرسوخته و منطقه حوضدار نیز رونمایی و در موزه شهرسوخته به معرض دید علاقمندان گذاشته شد.

سعادتیان اذعان کرد: بدون شک مهم‌ترین یافته دهه‌های اخیر باستان‌شناسان در شهرسوخته لوحه گلی فصل اخیر حفاری در این منطقه است.

وی با اشاره به اینکه تپه مصنوعی باستان‌شناسی با ابعاد و مقیاس کوچک نیز به‌منظور بهره‌برداری در راستای آموزش کودکان افتتاح شد، گفت: این اقدام با هدف ایجاد انگیزه در کودکان و همچنین شناخت آنها از معماری، باستان‌شناسی و مرمت انجام شد.

رئیس پایگاه جهانی شهرسوخته خاطرنشان کرد: در این تپه مصنوعی ساختمان شماره ۲۰ شهرسوخته با ابعاد و مصالح کوچکتر ساخته شده تا کودکان با نحوه کار باستان‌شناسان نیز آشنا شوند.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image