برگزاری جشنواره بازی‌های بومی محلی و کشتی کچ‌گردان در موزه منطقه‌ای جنوب شرق گردشگری

به‌مناسبت هفته میراث‌فرهنگی صورت گرفت

به‌مناسبت هفته میراث‌فرهنگی صورت گرفت

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۳۷۰ بازدید

برگزاری جشنواره بازی‌های بومی محلی و کشتی کچ‌گردان در موزه منطقه‌ای جنوب شرقمعاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: جشنواره بازی‌های بومی محلی و کشتی کچ‌گردان به‌مناسبت هفته میراث‌فرهنگی در موزه منطقه‌ای جنوب شرق برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، رضا گنجعلی اظهار کرد: به‌مناسبت هفته میراث‌فرهنگی، جشنواره بازی‌های بومی و محلی با محوریت کشتی کچ‌گردان در محوطه موزه منطقه‌ای جنوب شرق برگزار شد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: این جشنواره با همکاری اداره ورزش و جوانان زاهدان و هیئت ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی این شهرستان و به‌منظور احیا و حفظ سنت‌های قدیمی برگزار شد.

وی ادامه داد: این ورزش سنتی از بازی های بومی محلی منطقه سیستان است که در گذشته همان زورآزمایی و مبارزه دو نفر با یکدیگر برای بر زمین زدن و رساندن پشت حریف به زمین بوده است.

گنجعلی بیان کرد: کشتی کچ‌گردان سیستان به‌منظور آماده‌سازی افراد برای جنگ و تمرین برای مبارزه تن‌به‌تن در پیکارها انجام می‌شده، زیرا مبارزه‌طلبی از زمان‌های بسیار دور تاریخ رواج داشته است.
وی خاطرنشان ساخت: پرونده ثبت این ورزش تکمیل و آماده ارسال به شورای ثبت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image