برنامه‌های مختلفی برای کشف روش بازی فکری کشف‌شده از شهرسوخته داریم گردشگری

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: در تلاشیم تا همایش‌ها و برنامه‌های مختلفی در رابطه با کشف بازی فکری کشف‌شده در کاوش‌های شهرسوخته برگزار کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان گفت: در تلاشیم تا همایش‌ها و برنامه‌های مختلفی در رابطه با کشف بازی فکری کشف‌شده در کاوش‌های شهرسوخته برگزار کنیم.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
چهار‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۱۰۷۶ بازدید

برنامه‌های مختلفی برای کشف روش بازی فکری کشف‌شده از شهرسوخته داریم

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان:

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، علیرضا جلالزایی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: امسال در هفته میراث‌فرهنگی و روز جهانی موزه‌ها از مولاژ بازی فکری که از یک تخته چوبی و از جنس آبنوس ساخته شده و در کاوش‌های شهرسوخته کشف شده بود، رونمایی شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: روش بازی این تخته چوبی کشف نشده و در تلاشیم تا همایش‌ها و برنامه‌های مختلفی در رابطه با کشف این بازی تاریخی برگزار کنیم.

این مسئول ادامه داد: صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان در تلاش برای بازاریابی و برندسازی است و امروزه تجاری‌سازی خوبی در این زمینه صورت گرفته که امیدواریم از طریق گمرکات جمهوری اسلامی محقق شود.

وی بیان کرد: به‌دلیل استقبال زیاد از صنایع‌دستی این استان، در تلاش برای راه‌اندازی منطقه استراتژیک بین ایران، افغانستان و پاکستان به عنوان بازارچه خرده‌فروشی هستیم که تاثیرگذاری زیادی خواهد داشت.

جلالزایی یادآور شد: تجلیل از اهداکنندگان آثار تاریخی، طبخ غذاهای محلی در مبادی ورودی موزه منطقه‌ای جنوب شرق، اجرای موسیقی برگرفته از تمدن سیستان و بلوچستان، شاهنامه‌خوانی، بازدید رایگان از تمامی موزه‌های سطح استان، رونمایی از لوح گلی حسابداری، نشست‌های تخصصی با باستان‌شناسان و بازدید معلولین از موزه از دیگر برنامه‌های هفته میراث‌فرهنگی در استان بود.

وی گفت: متاسفانه موزه‌داری تخصصی در سیستان و بلوچستان نداریم که به‌دنبال راه‌اندازی و رونق این مهم هستیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: سه اثر از سیستان و بلوچستان شامل شهرسوخته، بیابان لوت با محوریت سه استان و دهکده سفال کلپورگان که تنها روستای زنده سفال دنیاست ثبت جهانی شده و آسبادهای سیستان نیز با محوریت سه استان در تلاش برای ثبت است.

وی با بیان اینکه تاکنون آثار زیادی از این استان به ثبت ملی رسیده، تصریح کرد: گاراژ ملک در زاهدان با حدود پنج هزار متر مربع زیربنا یک اثر تاریخی است که مقرر شده بازارچه صنایع‌دستی در این مکان راه‌اندازی و در کنار آن نگاه گردشگری و بومگردی شکل گیرد.

وی خاطرنشان ساخت: سیستان و بلوچستان به‌دلیل دارابودن تنها بندر اقیانوسی کشور یک موقعیت ویژه و استراتژیک دارد زیرا معتقدیم با یک سوم مردم دنیا هم مرز هستیم و بر همین اساس مقرر شده در سال ۱۴۰۲ یا ۱۴۰۳ به عنوان استانی مطرح شود که پایتخت گردشگری کشورهای حاشیه اقیانوس هند خواهد بود که البته این امر نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی است.

جلالزایی گفت: بعد از اینکه برای اولین‌بار در کشور روز جهانی گردشگری در سیستان و بلوچستان برگزار شد، این استان به عنوان یکی از مقاصد جدی گردشگری قرار گرفت.

وی افزود: در گذشته کوه خواجه مرکز ادیان مختلف بوده که در تلاشیم همایشی با حضور نمایندگان ادیان با محوریت ایران و سیستان و بلوچستان در این مکان برگزار شود که به شناسایی بهتر این استان کمک خواهد کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان به کاوش‌های غیرمجاز اشاره کرد و گفت: با کاوشگران غیرمجاز در استان به شدت برخورد خواهد شد.

وی بیان کرد: تاکنون بیش‌از ۳۰ شی به میراث‌فرهنگی استان اهدا شده و از اهداکنندگان تجلیل به‌عمل می‌آید.

گفتنی است؛ در پایان این نشست از سه اهداکننده آثار تاریخی تجلیل به عمل آمد.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image