پایان عملیات مرمت ارگ خان‌ملک هیرمند  گردشگری

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر داد

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر داد

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
چهار‌شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۵۶۹ بازدید

پایان عملیات مرمت ارگ خان‌ملک هیرمند 


به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، مجتبی سعادتیان اظهار کرد: عملیات مرمت ارگ خان‌ملک شهرستان هیرمند که از اواخر فروردین ماه امسال آغاز شده بود به پایان رسید.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: این عملیات با اعتباری بالغ‌بر ۲ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال انجام شده است.

وی ادامه ‌داد: در این فصل از مرمت این اثر اقداماتی از جمله خاکبرداری حیاط مرکزی ارگ به منظور پیداکردن کف حیاط، استحکام‌بخشی دیوار خشتی حصار حیاط بیرونی ارگ به منظور جلوگیری از تخریب بیشتر و مرمت بخش‌های فرسوده خشتی سقف ارگ صورت گرفته است.

گفتنی است؛ ارگ خان‌ملک کیانی از آثار تاریخی مهم منطقه سیستان بوده، در توابع بخش مرکزی هیرمند واقع شده و مربوط به دوره پهلوی است.
این ارگ مربع‌شکل و دارای ۴ برج در چهارگوشه است با یک محوطه حدوداً ۲۰۰ متر در وسط که با طاق‌های زیبا ودرب‌های ورودی در چهار گوشه که به علت فرسایش آثار اندکی از برج‌ها در ۴ گوشه آشکار است. دیوارهای این ارگ مستحکم و از خشت و گل به قطر یک متر است. این اثر در سال‌های اخیر در چند مقطع مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image