اجرای عملیات حفاظت و مرمت آسباد رنده در هیرمند  گردشگری

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان از اجرای عملیات حفاظت و مرمت آسباد رنده در هیرمند خبر داد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان از اجرای عملیات حفاظت و مرمت آسباد رنده در هیرمند خبر داد.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
چهار‌شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۵۰۷ بازدید

اجرای عملیات حفاظت و مرمت آسباد رنده در هیرمند 

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر داد

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، مجتبی سعادتیان اظهار کرد: پروژه حفاظت و مرمت آسباد رنده در شهرستان هیرمند در حال اجراست.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: عملیات این پروژه از شهریورماه امسال آغاز شده و تاکنون ۳۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی ادامه داد: در این عملیات اقداماتی از جمله خاک‌برداری و پی‌یابی بنا، اجرای دیواره خشتی و شناسایی ساختار آسباد رنده انجام می‌شود.

سعادتیان تصریح کرد: این پروژه در راستای تکمیل پرونده ثبت آسبادها در فهرست میراث جهانی یونسکو اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان ساخت: آسباد رنده یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های مکانیکی ایران است که آس دو پره نیز نامیده می‌شود و دوازده متر ارتفاع دارد که دارای دو محور و دو آس‌خانه است.

گفتنی است؛ این اثر تاریخی در ۲۰ کیلومتری جاده زابل به دوست‌محمد و در مجاورت روستای شندل از توابع شهرستان هیرمند واقع شده و در هفتم مهرماه سال ۱۳۸۱ با شماره ۶۴۸۸ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image