سطح‌بندی صنعتگران خانه خلاق صنایع‌دستی در زاهدان گردشگری

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گفت: سطح‌بندی صنعتگران خانه خلاق صنایع‌دستی در زاهدان برای نخستین‌بار در کشور صورت گرفت.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گفت: سطح‌بندی صنعتگران خانه خلاق صنایع‌دستی در زاهدان برای نخستین‌بار در کشور صورت گرفت.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۵۰۱ بازدید

سطح‌بندی صنعتگران خانه خلاق صنایع‌دستی در زاهدان

برای نخستین‌بار در کشور صورت گرفت

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، علیرضا شه‌بخش اظهار کرد: برای نخستین‌بار در کشور سطح‌بندی صنعتگران خانه خلاق صنایع‌دستی در زاهدان انجام شد.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: در این اقدام ۱۷ نفر از صنعتگران این مجموعه در ۴ سطح قرار گرفتند که سطح پایه استقرار کارگاه، سطح یک ارائه یک مدل کسب و کار اولیه، سطح ۲ توسعه کسب و کار اولیه و سطح ۳ در زمینه مقیاس تولید خلاقیت و توسعه فعالیت‌ها است.

وی ادامه داد: ۳ محور صنایع‌دستی، هنر و رسانه و گردشگری عمده فعالیت‌های خانه خلاق بوده و رشته‌های صنایع‌دستی شامل معرق، سنگ‌تراشی، سوزن‌دوزی، خامه‌دوزی، کاربافی، چرم و البسه محلی هستند.

شه‌بخش با اشاره به اینکه فرآیند سطح‌بندی فعالیت‌ها در کمیته فنی صنایع‌دستی استان تنظیم و ابلاغ شده، تصریح کرد: هدف از این اقدام طی‌کردن مسیر رشد توسط صنعتگران و نیز حفظ و ترویج صنایع‌دستی است.

وی با بیان اینکه بخشی از وظایف ما در زمینه آموزش صنایع‌دستی، ارائه مدل کسب و کار است که در همین راستا فرایند منتورینگ نیز در خانه خلاق انجام می‌شود، گفت: در این سطح‌بندی صنعتگران باید در بخش منتورینگ فعال باشند که به عبارتی رابطه رشدمحور در کسب و کار بین راهنما و راهجو است.

معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: در حال حاضر ۳۰ نفر در وضعیت منتورینگ در خانه خلاق قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: خانه خلاق صنایع‌دستی در عمارت دادگستری قدیم زاهدان راه‌اندازی شده و ۷۰ درصد فضای عمارت به‌ صورت کارگاه و ۳۰ درست آن برای فروش محصولات صنایع‌دستی به کار گرفته شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image