افتتاح هفتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و اولین جشنواره ایل افرید با حضور مسولان کشوری و استانی گردشگری

افتتاح هفتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و اولین جشنواره ایل افرید با حضور مسولان کشوری و استانی

افتتاح هفتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و اولین جشنواره ایل افرید با حضور مسولان کشوری و استانی

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۵۲۶ بازدید

افتتاح هفتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و اولین جشنواره ایل افرید با حضور مسولان کشوری و استانی

به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری صبح امروز آیین افتتاح هفتمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و اولین جشنواره ایل افرید با حضور مسولان کشوری و استانی برگزار شد.
این نمایشگاه با حضور دکترحسینی مکارم معاون توسعه و مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور،علی اوسط هاشمی استاندار سیستان وبلوچستان،مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی امام جمعه مسجد مکی زاهدان وشماری از مدیران، مسولان وقشرهای مختلف مردم و صنعتگران در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی زاهدان افتتاح شد
در این مراسم دکتر گوهری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ضمن خیر مقدم به مدعوین گفت: این استان ظرفیت های زیادی در حوزه صنایع دستی و گردشگری دارد که باید از این ظرفیت ها در جذب گردشگران داخلی و خارجی استفاده کرد . مدیر کل میراث فرهنگی استان افزود بعد از چهار سال وقفه این نمایشگاه با حضور ۳۰ استان و در غالب بیش از ۱۵۰ غرفه برگزار شده است .
وی تصریح کرد ۷۷ غرفه این نمایشگاه مربوط به استان های سراسر کشور و بقیه غرفه ها متعلق به فعالان حوزه صنایع دستی سیستان و بلوچستان است.
وی بیان کرد: چهار استان از سراسر کشور در جشنواره گردشگری ایل آفرید حضور دارند که 30 غرفه به این امر اختصاص پیدا کرده است.
وی افزود: طرح شناسایی صنعتگران سیستان و بلوچستان را دنبال می کنیم تا این افراد ساماندهی شوند.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: حدود 200 هزار نفر از بانوان این استان در زمینه صنایع دستی فعالیت می کنند.
مشتاق گوهری اظهار داشت: راه اندازی 2 بازارچه بزرگ صنایع دستی در زاهدان در دستور کار قرار دارد.
وی بیان کرد: پنج فروشگاه بزرگ صنایع دستی نیز به زودی در سیستان و بلوچستان راه اندازی می شود.
حسینی مکارم معاون توسعه مدیریت سازمان مرکزی در این مراسم اظهار داشت: تلاش برای شناسایی آثار تاریخی موجود کشور همچنان ادامه دارد و به مرور انجام خواهد شد.
وی گفت: تاکنون 21 اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده که جدیدترین آنها کویر لوت مشترک میان استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی و 11 قنات ایرانی مربوط به هفت استان کشور است.
وی بیان کرد: پنج اثر از آثار تاریخی کشور در سه ساله دولت تدبیر و امید ثبت جهانی شده است که این موضوع نشان می دهد دولت یازدهم توجه ویژه ای به این بخش دارد.
وی تصریح کرد: 32 هزار اثر تاریخی تا کنون در کشور به ثبت ملی رسیده است.
معاون توسعه مدیریت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صنایع دستی به عنوان یک هنر صنعتی در کشور مطرح است که ارتباط مستقیمی با معیشت مردم دارد.
حسینی مکارم اظهار داشت: نقش مهم صنایع دستی در ایجاد اشتغال پایدار مورد توجه ویژه دولت یازدهم قرار گرفته که در این زمینه اقدامات و برنامه های بسیار خوبی در دست انجام است.
وی بیان کرد: توجه به صنایع دستی می تواند بخشی از مشکل اشتغال را برطرف کند.
وی تصریح کرد: لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارسال شده که در صورت تصویب و اجرا زمینه ایجاد اشتغال برای 150 هزار نفر در حوزه صنایع دستی را فراهم می کند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه 51 درصد جمعیت سیستان و بلوچستان روستایی و عشایر هستند این استان می تواند سهم خود را از ایجاد 150 هزار شغل در حوزه صنایع دستی افزایش دهد.
معاون توسعه مدیریت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سیستان و بلوچستان ظرفیت های بسیاری در حوزه صنایع دستی و گردشگری دارد که نیاز است مسئولان دست اندرکار بیشتر به این حوزه توجه داشته باشند.
حسینی مکارم اظهار داشت: گردشگری در دنیا به عنوان یک صنعت پیشرو مطرح است و تمام کشورها در این حوزه سرمایه گذاری های زیادی انجام داده اند.
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان با وجود این همه ظرفیت های گردشگری که در اختیار دارد باید سهم خود در این زمینه را مشخص کند.
وی افزود: هزار و 700 اثر تاریخی ثبت ملی و 2 اثر ثبت جهانی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که باید از این ظرفیت برای جذب گردشگر استفاده شود.
معاون توسعه مدیریت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سیاست دولت تدبیر و امید بر بوم گردی معطوف شده که نیاز است سیستان و بلوچستان در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image