از المان منگلینک در روستای مخت بخش مرکزی نیک شهر رونمایی شد گردشگری

از المان منگلینک در روستای مخت بخش مرکزی نیک شهر رونمایی شد

از المان منگلینک در روستای مخت بخش مرکزی نیک شهر رونمایی شد

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۲۵۴ بازدید

از المان منگلینک در روستای مخت بخش مرکزی نیک شهر رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در آخرین روز از دهه مبارک فجر با حضور فرماندار،بخشدار مرکزی و جمعی از مسئولان نیک شهری ضمن دیدار و گفتگو با مردم پویای روستای مخت از المان «منگلینک» یا النگو یکی از صنایع دستی منسوخ شده منحصر به این روستا رونمایی شد.

بخشدار مرکزی نیک شهر گفت: استارت ساخت المان «منگلینک» را حدود سه ماه پیش در روز روستا امسال با حضور مردم روستا، مدیران ادارات و فعالان فرهنگی و اجتماعی نیک شهر در این روستای صنعت محور زدیم که کمتر از سه ماه این المان که مکمل شاخصه های هویتی روستا است با پیگیری های دهیار و شورای روستا نصب و به بهره برداری رسید.

محمد بلوچ زهی با اشاره به اینکه تلاش ما بر این امر استوار است بر قابلیت ها و شاخصه های فرهنگی و اجتماعی روستاها تمرکز و توجه نماییم گفت: روستای مخت از قدیم الایام مرکز صنعت منگلینک یا النگو سازی بوده که در حال حاضر خیر محمد رئیسی تنها بازمانده صنعت منگلینک سازی در قید حیات است و با توجه به کهولت سن این هنرمند این هنر دستی فاخر مردمان منطقه با خطر زوال و نابودی مواجه است.

وی از تدوین طرح پیشنهادی ایجاد کارگاه منگلینک سازی برای روستای مخت و پارچه بافی مختص روستای« گوری» این دو صنعت منسوخ شده و رو به زوال در بخش مرکزی نیک شهر با همت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان خبر داد که جهت تصویب و تخصیص به استان ارسال گردیده است.

وی اظهار امیدواری نمود با عنایت مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و کشور با تخصیص اعتبار لازم در این خصوص و ایجاد کارگاه پارچه بافی و منگلینک سازی و همچنین آموزش این هنرهای دستی به جوانان اقدام لازم را جهت احیای این دو صنایع فاخر دست مردمان بلوچ منسوخ شده بردارند.

بلوچ زهی با اشاره به اینکه منگلینک در میان مردمان بلوچ سوا از استفاده تزئینی کاربرد درمانی از جمله رفع گرفتگی عضلانی ماهیچه های دست و غیره داشته است بیان داشت: در گذشته مرکز منگلینک سازی بلوچستان روستای مخت بوده که منگلینک یا النگو با خرما،طلا،نقره،ماهی،پارچه و... معاوضه شده است.

لازم به یادآوری است که امسال در روز روستا از تنها بازمانده هنر منگلینک سازی خیرمحمد رئیسی توسط بخشداری مرکزی نیک شهر به همراه مسئولان،خبرنگاران و فعالان فرهنگی و هنری در مخت تجلیل بعمل آمد.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image