۱۴ طرح صنایع‌دستی در سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری می‌رسد/ افتتاح ۱۰ کوره پخت سفال اهدایی از یونیدو گردشگری

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان از بهره‌برداری چهارده طرح صنایع‌دستی در هفته دولت خبر داد.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان از بهره‌برداری چهارده طرح صنایع‌دستی در هفته دولت خبر داد.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
یک‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۲۰۳ بازدید

 ۱۴ طرح صنایع‌دستی در سیستان و بلوچستان به بهره‌برداری می‌رسد/ افتتاح ۱۰ کوره پخت سفال اهدایی از یونیدو

🌐دولت مردم؛ نظارت عمومی،پاسخگویی و تبیین
هفته دولت گرامی باد
🌐روایت پیشرفت؛

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، علیرضا شه بخش از افتتاح چهارده طرح صنایع‌دستی در ششمین روز از هفته دولت تحت عنوان «دولت مردم؛ نظارت عمومی، پاسخگویی و تبیین» خبر داد و اظهار کرد: دولت سیزدهم با اتکای به خداوند با همکاری مردم و مسئولان توانست اقدامات مؤثری انجام دهد ازاین‌جهت هفته دولت بهترین فرصت و موقعیت برای بیان خدمات دولت به مردم، اعتمادبخشی، امیدآفرینی در جامعه به شمار می‌رود.

او با بیان اینکه سفالگری هنری است که هنر خلاقانه ذهن هنرمند در ابزارهای طبیعی تجلی پیدا می‌کند، افزود: سفال کلپورگان شاهکار هفت هزارساله زنان و مردان دیار نخل و آفتاب «سراوان» است که شهرت جهانی و منحصربه‌فرد در میان سفالینه‌های تاریخی دارد.

این مسئول از افتتاح ۱۰ کوره پخت سفال اهدایی از یونیدو در شهرستان سراوان خبر داد و گفت: آنچه توجه جهانیان را به سفال کلپورگان جلب کرده استفاده‌نکردن از چرخ سفالگری در تهیه سفال است به‌گونه‌ای که تمام سفالینه‌ها با روش‌های سنتی ابتدایی، بدیع و به کمک دست انجام می‌شود.

به گفته او؛ طرح‌ها و نقش‌های سفال کلپورگان نیز کاملاً هندسی است و تداعی نقش‌های باستانی است تــزیینــات روی سفالینه‌ها با نمادهای تجریدی است که از نسلی به نسل دیگر به‌یادگارمانده است و حکایت از راز و رمــز و خواهش‌های روحی و درونی هنرمند از محیط اطراف و اعتقادات و باورهای او دارد و اغلب نمادها شبیه به نقوش سفال‌های ما قبل تاریخ و آغاز دوره تاریخی است.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در ادامه به افتتاح کارگاه حصیربافی در شهرستان فنوج، افتتاح دو کارگاه خامه دوزی جلاف و هوشمند در شهرستان نیمروز و کلنگ زنی و احداث بازارچه سنتی در تالاب لیپار در شهرستان چابهار به مناسبت هفته دولت اشاره کرد و افزود: ترویج هنرهای سنتی و بومی خصوصاً توسط بانوان کارآفرین، نقش بسیار مطلوبی در رشد و توسعه اقتصاد پایدار، به‌ ویژه در مناطق روستایی و کم‌تر برخوردار دارد.

شه بخش با بیان اینکه صنایع‌دستی فرصتی مناسب برای ترویج و حفظ ارزش‌های فرهنگی است، تأکید کرد: این صنایع ارتباط نزدیکی با فرهنگ و هویت ملت‌ها دارند و علاوه بر ارزش‌های فرهنگی، صنایع‌دستی نقش مهمی را در توسعه اقتصادی نیز ایفا می‌کنند.

با ما در فضای مجازی همراه باشید 👇👇

🌐وبسایت
www.chht-sb.ir
🌐اینستاگرام
https://instagram.com/sb_cthh
🌐توییتر
twitter.com/sb_cthh
🌐آپارات
aparat.com/sb_cthh
🌐روبیکا
rubika.ir/visit_Sb

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image