سفری به ۵ هزار سال پیش با نگاهی ویژه به موزه مردم‌شناسی سیستان؛ گردشگری

موزه مردم‌شناسی سیستان معرف آداب‌ و رسوم مردم منطقه سیستان است/ موزه مردم‌شناسی سیستان، مکانی که ما را به گذشته‌های دور می‌برد

موزه مردم‌شناسی سیستان معرف آداب‌ و رسوم مردم منطقه سیستان است/ موزه مردم‌شناسی سیستان، مکانی که ما را به گذشته‌های دور می‌برد

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
پنج‌شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۲۶۱ بازدید

سفری به ۵ هزار سال پیش با نگاهی ویژه به موزه مردم‌شناسی سیستان؛

مدیر موزه مردم‌شناسی سیستان گفت: موزه مردم‌شناسی سیستان با آثاری فاخر و باستانی ما را به گذشته‌های دور می‌برد.

به گزارش روابط عمومی: مدیر موزه مردم‌شناسی سیستان به مناسبت گرامی داشت روز ملی مردم‌شناسی در برنامه رادیویی سلام سیستان بیان کرد: سیزده شهریور روز ملی مردم‌شناسی در ایران با نام دانشمند شهیر حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی، ابوریحان بیرونی گره‌ خورده است.

صفر پیغان بیان کرد: موزه مردم شناسی سیستان یکی از مهم‌ترین موزه‌های استان و مکان های دیدنی شهرستان زابل است. این موزه به فرهنگ و تمدن غنی اهالی استان سیستان و بلوچستان، به‌ خصوص مردمان شهر سوخته می‌پردازد. ساختمان موزه در آغاز قرن نوزده میلادی، توسط حکومت انگلستان به‌ عنوان کنسولگری برای اهداف استعماری در منطقه احداث شد. در سال ۱۳۶۸ این ساختمان به‌ عنوان گنجینه موقت و نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان زابل معرفی شد و بعد از ۱۸ سال مرمت، نهایتاً موزه مردم‌شناسی در شهریور سال ۱۳۸۵ فعالیت خود را در این مکان شروع کرد. برخی از قطعات حاضر در مجموعه شامل جاذبه های تاریخی: کوه خواجه، قلعه مچی، دهانه غلامان،آسبادها، ارگ سه کوهه،آتشکده کرکویه، دریاچه هامون، قایق های محلی «توتن»در قالب تابلو ها و ماکت ها و همچنین آثار کشف شده از شهرسوخته؛ قبور بازسازی شده، اشیا چوبی، اشیا مفرغی، پارچه‌ها و طناب‌ها، اشیا سفالی، اشتغال، پارچه‌ بافی مردم سیستان نیز با هدف آشنایی با آداب‌ و رسوم و فرهنگ اصیل مردم سیستان در معرض دید قرار گرفته است.

او افزود: این موزه که موزه تخصصی مردم‌شناسی در استان است دارای بخش‌های مختلف مردم‌شناسی، باستان شناسی، صنایع‌دستی، و غیره است.

او اظهار کرد: در موزه مردم‌شناسی سیستان با انواع مراسم ها، آیین‌های سنتی ازدواج، ، نخ ریسی، زیورآلات، محصولات کشاورزی، زندگی عشایری، صید و صیادی، صنایع‌ دستی، آلات موسیقی و کتب خطی این سرزمین آشنا می‌شویم که همگی با صحنه‌ سازی به‌ نمایش‌ درآمده‌اند.

پیغان ادامه داد: در این موزه خودکفایی مردم سیستان در بسیاری از بخش‌ها مانند مراسم حشر «لایروبی انهار منطقه سیستان»، «پوشاک اصیل مردان و زنان» که شامل خامه‌دوزی لباس مردان و سیاه دوزی لباس زنان توسط بانوان این منطقه انجام می‌شد در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

او اظهار کرد: در این موزه شاهنامه فردوسی معرفی می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند با اساطیر این سرزمین آشنا شوند.

پیغان بیان کرد: امروزه بسیاری از گردشگران خارجی مشتاق بازدید و دیدار از این موزه هستند چرا که بازگو کننده شیوه‌های زندگی ساکنین با فرهنگ کهن این دیار است.

مدیر موزه مردم‌شناسی سیستان گفت: این موزه همه‌روزه پذیرای محققین و بسیاری از علاقمندان به مقوله آداب و سنن و روش های زندگی مردم استان از ساعت ۹ صبح الی ۱۹ عصر می باشد.

با ما در فضای مجازی همراه باشید 👇👇

🌐وبسایت
www.chht-sb.ir
🌐اینستاگرام
https://instagram.com/sb_cthh
🌐توییتر
twitter.com/sb_cthh
🌐آپارات
aparat.com/sb_cthh
🌐روبیکا
rubika.ir/visit_Sb.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image