آینده ای روشن در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در انتظار سیستان و بلوچستان است  گردشگری

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آینده ای روشن در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در انتظار سیستان و بلوچستان است اما باید با دقت، سرعت و نوآوری در عمل اقدام کنیم.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آینده ای روشن در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در انتظار سیستان و بلوچستان است اما باید با دقت، سرعت و نوآوری در عمل اقدام کنیم.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
یک‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۲۹۰ بازدید

آینده ای روشن در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در انتظار سیستان و بلوچستان است 

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: آینده ای روشن در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در انتظار سیستان و بلوچستان است اما باید با دقت، سرعت و نوآوری در عمل اقدام کنیم.

به گزارش روابط‌ عمومی؛ اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، محمد کرمی استاندار سیستان و بلوچستان، داوود شهرکی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای استانداری و هیات همراه در اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی حضور یافتند و با سرپرست اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی استان و معاونین این اداره دیدار و گفت و گو کردند.

استاندار سیستان و بلوچستان در این ديدار ضمن ابراز خرسندی و تبریک صمیمانه به سرپرست جدید اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان با بیان اينکه در این مجموعه باید با توجه به اهداف انقلاب اسلامی و برای پیاده کردن اسلام ناب گام برداشت، افزود: در این راستا باید از ظرفیت دانشگاه ها در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استفاده کرد.

محمد کرمی با بیان اینکه باید شرایط را برای مشارکت مردم در حوزه این اداره کل مهیا کرد، ادامه داد: اعتقادی به محرومیت در استان نداریم و باید در جهت حذف کلمه محرومیت‌ تلاش کرد و در این راستا بسته‌های سرمایه‌گذاری آماده و در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد، افزون بر آن باید در صدور مجوزها نیز امورات را برای مشارکت مردم تسریع و تسهیل کرد.

او در ادامه به برگزاری جلسات و فعال نمودن کمیته های مرتبط با میراث فرهنگی اشاره کرد و افزود: فعال کردن شورای گردشگری، برگزاری جلسات یا همایش سرمایه گذاری با ادارات مبنی بر شناسایی و معرفی بسته های سرمایه گذاری جهت جذب سرمایه گذار و استفاده از ظرفیت منابع صندوق توسعه ملی نیز باید مورد توجه قرار گیرد‌.

نماینده عالی دولت در استان در خصوص کمبود نیرو نیز گفت: باید این مهم از طریق وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیگیری شود و ما هم در این خصوص همکاری خواهیم کرد.

او با بیان اینکه گردشگری به عنوان یک صنعت تولید ثروت باید بر پایه دانش حرکت کند، ادامه داد: جلسات باید به صورت مستمر برگزار و درست برنامه‌ریزی شود و دستگاههای اجرایی نیز به نحو احسن مصوبات را اجرا کنند و همکاری خود با میراث فرهنگی را افزایش دهند.
کرمی در پایان با ابراز امیدواری عنوان کرد: آینده ای روشن در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در انتظار سیستان و بلوچستان است باید در این راستا با دقت و اهتمام گام برداریم.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان نیز به تشریح عملکرد و بیان وضعیت نیروهای موجود در بخش اداری و یگان حفاظت پرداخت و بیان کرد: با توجه به پهناور بودن وسعت استان و آثار تاریخی و فرهنگی ثبت و شناسایی شده، یکی از چالش‌های اصلی موضوع کمبود نیروی انسانی است.

محمد هادی طهرانی مقدم با اشاره به سرانه اندک گردشگری پيشنهاد انجام مطالعات پهنه بندی مصوب را ارائه کرد و افزود: هم‌ اینک نقاط پیشنهادی در استان وجود دارد که افزون بر آن تهیه سند پهنه بندی مرزنشینان و سند محرومیت زدایی استان نیز در دست بررسی قرار گرفته است و هم اینک ۵۷ منطقه نمونه گردشگری و ۴۸ روستای هدف گردشگری در استان وجود دارد.

او راهکار تبدیل فرصت سرمایه گذاری به بسته سرمایه گذاری را یکی دیگر از پیشنهادات جهت رونق بخش گردشگری مطرح کرد و ادامه داد: ضرورت طرح‌ جامع گردشگری، فعال سازی گردشگری داخلی برای فصل زمستان در نواحی جنوب و جنوب شرق، آگاهی بخشی جوامع محلی با کمک امور روستایی و دهیاری‌ها و ریش سفیدان و معتمدین، برگزاری جشن های مختلف آئینی و... را از دیگر برنامه های مدنظر در این حوزه به شمار آورد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در کنار حوزه گردشگری نباید از صنایع دستی و حمایت از صنعتگران غافل شد عنوان کرد: برطرف کردن مشکلات در حوزه صنایع‌دستی نیاز به اعتبارات دارد که در این خصوص نیازمند دستورات ویژه مقام عالی دولت در استان در این حوزه هستیم.

او با بیان اینکه تخصیص اعتبارات پژوهشی برای مطالعه مرمت، معماری و آثار کشف شده از سایت های تاریخی در بخش میراث‌ فرهنگی حائز اهمیت است، ادامه داد: تزریق به موقع اعتبارات با توجه به اقلیم استان در فصل پاییز و زمستان میتواند به پیشبرد اهداف سازمان در استان کمک کند

با ما در فضای مجازی همراه باشید 👇👇

🌐وبسایت
www.chht-sb.ir
🌐اینستاگرام
https://instagram.com/sb_cthh
🌐توییتر
twitter.com/sb_cthh
🌐آپارات
aparat.com/sb_cthh
🌐روبیکا
rubika.ir/visit_Sb.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image