موزه راه آهن برای نخستین بار در کشور در ایستگاه زاهدان راه اندازی شد گردشگری

موزه راه آهن برای نخستین بار در کشور در ایستگاه زاهدان راه اندازی شد

موزه راه آهن برای نخستین بار در کشور در ایستگاه زاهدان راه اندازی شد

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۳۹۰ بازدید

موزه راه آهن برای نخستین بار در کشور در ایستگاه زاهدان راه اندازی شد
مدیرکل راه آهن جنوب شرق کشور گفت: موزه راه آهن برای نخستین بار در کشور در ایستگاه راه آهن زاهدان راه اندازی شده و مورد استقبال مسافران قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان، مجید ارجونی اظهار داشت: با عنایت به اینکه راه آهن سیستان و بلوچستان ادامه راه آهن هندوستان به شمار می رود و از سال 1916میلادی ساخت خط ریلی آن آغاز شده آثار تاریخی به جای مانده از سده گذشته جاذبه های گردشگری بسیاری را ایجاد کرده است.
وی افزود: رونمایی از جرثقیل حمل ذغال سنگ با قدمت 135سال در میدان ورودی ایستگاه راه آهن زاهدان با حضور استاندار سیستان و بلوچستان اقدامی شایسته و گامی ارزشمند در معرفی این ظرفیت ها است.
مدیرکل راه آهن جنوب شرق گفت: آثاری مانند باسکول وزن بار مسافر با قدمت 77 سال، روغن دان پیستون های دیزل، زونکن پاکستانی به همراه اسناد، انواع آچار و مهر راه آهن، چراغ های فانوسی مورد استفاده سر سوزن ها و سه نما، میخ تراوری و چند اثر به جای مانده دیگر با قدمت 100 سال در موزه ایستگاه زاهدان به نمایش گذاشته شده است.
وی ادامه داد: ایستگاه راه آهن میرجاوه با بدنه و سقف چوبی با قدمت 100سال یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این منطقه است.
ارجونی گفت: خانه روسای پاکستانی با قدمت 100 سال با سبک معماری پاکستانی، لوله های شستشوی قطارها و منبع آب با قدمت 100سال از دیگر جاذبه های گردشگری به شمار می رود.
وی افزود: با اینکه پروژه ساخت ادامه راه آهن هندوستان در سال 1918 میلادی به اتمام رسیده اما برخی آثار به 135 سال قبل بازمی گردد.
مدیر کل راه آهن جنوب شرق کشور مستقر در زاهدان تصریح کرد: با گسترش فضای اداره کل راه آهن جنوب شرق زمینه برای ایجاد فضاهایی از این قبیل نیز فراهم خواهد شد.
بررسی های صورت گرفته نشان از عمر بیش از 90 ساله راه آهن در زاهدان دارد که خود به معنی توانمندی استان پهناور سیستان و بلوچستان در استفاده از خطوط ریلی در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image