تردد حدود 3 میلیون وسایط نقلیه به سیستان و بلوچستان گردشگری

تردد حدود 3 میلیون وسایط نقلیه به سیستان و بلوچستان

تردد حدود 3 میلیون وسایط نقلیه به سیستان و بلوچستان

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۴۳۳ بازدید

تردد حدود 3 میلیون وسایط نقلیه به سیستان و بلوچستان


مدیرکل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان خبر داد
تردد حدود 3 میلیون وسایط نقلیه به سیستان و بلوچستان /ثبت نام شیرمحمد اسپندار در میراث فرهنگی کشور
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: حدود سه میلیون تردد وسایط نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین به سیستان و بلوچستان از 25 اسفند تا 14 فروردین بوده که رشد 6 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، کامبیز مشتاق گوهری ظهر امروز در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران در سالن کنفرانس موزه منطقه ای زاهدان اظهار کرد: در ایام نوروز بیشترین بازدید گردشگران از شهر سوخته سیستان بوده که به این دلیل است که شهر سوخته میراث جهانی و هاله ای از آگاهی های علمی و شهرت تاریخی است و دلیل دیگر اینکه امکانات مناسبی برای اقامت گردشگران دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: بالغ بر 120 هزار نفر گردشگر تا 14 فروردین ماه امسال از شهر سوخته بازدید کردند.

این مسئول ادامه داد: امسال در سیستان و بلوچستان به دلیل رنگ و بویی که نوروزگاه ها گرفته بود و با تلاش مردم و همکاری ادارات فرهنگ و ارشاد و میراث فرهنگی رتبه اول را در کشور کسب کردیم.

وی گفت: آیین نوروزگاه را با جشن چهارشنبه سوری آغاز کردیم و این جشن موجب شد تا خطرات و آسیب های ناشی از وسایل آتش زا 50 درصد کاهش یابد.

مشتاق گوهری بیان کرد: در زمینه آگاهی و اطلاع رسانی در سال 95 چندین برنامه تور گردشگری برگزار کردیم که استقبال خوبی از سوی توراپراتورها و راهنمایان گردشگری صورت گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مهمترین کار سازمان میراث فرهنگی، تولید علم و دانش است افزود: اداره کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان نخستین استانی است که معاونت پژوهشی دارد و ما همزمان با استان فارس از پژوهشگاه میراث فرهنگی برخوردار خواهیم شد.

وی با بیان اینکه ساخت اقامتگاه های بومگردی را بیشتر در روستاها دنبال میکنیم خاطرنشان کرد: اینکه سفر با کوله پشتی در شهرهای سیستان و بلوچستان صورت میگیرد نشان از امنیت در این استان است و ما باید از چهره های شاخص و گروه های مرجع استفاده کنیم و به نوعی سفر به این استان را مد کنیم.

وی شهرستان هایی را که نوروزگاه در آنجا برگزار شد را زابل، زهک، هامون، زاهدان، میرجاوه، سراوان، مهرستان، سراوان، سیب و سوران، ایرانشهر، نیک شهر، سرباز، کنارک و چابهار عنوان کرد و گفت: این آیین در دو روستای خمک از توابع شهرستان زهک و فیروز آباد از توابع شهرستان سرباز برگزار شد.

مشتاق گوهری با بیان اینکه تعداد اقامت کنندگان مسافران نوروزی در سیستان و بلوچستان 396 هزار و 87 نفر در سال گذشته بوده است، ادامه داد: حدود سه میلیون تردد وسایط نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین به سیستان و بلوچستان از 25 اسفند تا 14 فروردین بوده که رشد 6 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

وی با بیان اینکه 460 هزار و 846 نفر مسافر نوروزی در استان اقامت داشتند گفت: اقامت این تعداد مسافران در تاسیسات گردشگری و کمپ ها، منطقه آزاد چابهار و مدارس استان نسبت به مدت مشابه 16 درصد رشد داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان از ثبت نام شیرمحمد اسپندار در میراث فرهنگی کشور
خبر داد و گفت: شیر محمد اسپندار نخستین هنرمند سیستان و بلوچستان است که نام وی در میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.
انتهای پیام/مقیمی

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image