احداث بازارچه دائمی صنایع دستی در محل تنگه سرحه   گردشگری

احداث بازارچه دائمی صنایع دستی در محل تنگه سرحه  

احداث بازارچه دائمی صنایع دستی در محل تنگه سرحه  

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
یک‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۲۱۹۸ بازدید

احداث بازارچه دائمی صنایع دستی در محل تنگه سرحه  


به همت و تلاش مدیرکل و مسئولین و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان 800 میلیون ریال برای احداث بازارچه مصوب شده است و قرار است طرح مذکور در سه ماهه اول سال 96 آغاز شود.
به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، خیرالنسا امیری اظهار کرد: یکی از ظرفیتها و توانمندیهای شهرستان نیکشهر، صنایع دستی غنی و ارزشمندی است که حاصل ذوق، سلیقه، تلاش و هنر دستان صنعتگرانی است که با متجلی کردن روح هنر در تار و پود پارچه، در تارهای نازک داز و رنگ های سیکه و منجق به صنایع دستی حیات تازه بخشیده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر افزود: صنعتگران سرمایه عظیمی هستند که نقش اساسی در اقتصاد خانوارهای روستایی و عشایری ایفا کرده و توانسته اند صنایع دستی را به عنوان یکی از موفق ترین جایگزین های درآمدی در برابر خشکسالیهای اخیر و در نتیجه ضعیف شدن کشاورزی معرفی کنند.

این مسئول ادامه داد: بی شک در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری شده است این صنعت پویا در شهرستان نیکشهر میتواند نقش موثری در افزایش سهم درآمدی خانوارها و تولید و اشتغال داشته باشد.
وی گفت: در شهرستان نیکشهر در پی اجرای طرح شناسایی و کدگذاری صنعتگران صنایع دستی تعداد 3500 نفر از صنعتگران شناسایی شده است که قطعا این ظرفیت در شهرستان چند برابر است.
امیری بیان کرد: یکی اولویت های کار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر بحث احداث بازارچه دائمی صنایع دستی در محل تنگه سرحه است که به همت و تلاش مدیرکل و مسئولین و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان 800 میلیون ریال برای احداث بازارچه مصوب شده است و قرار است طرح مذکور در سه ماهه اول سال 96 آغاز شود.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیکشهر افزود: تلاش میکنیم از محل اعتبارات توسعه مناطق روستایی اعتباراتی نیز مصوب گردد.

این مسئول یادآور شد: با احداث این بازارچه یکی از مشکلات و دغدغه اصلی صنعتگران در حوزه تولید، فروش و بازاریابی محصولات صنایع دستی شهرستان نیکشهر و شهرهای مجاور قصرقند و فنوج حل خواهد شد.

وی گفت: بر اساس برآورد صورت گرفته با احداث این بازارچه و کارگاه تولیدی برای 200 نفر به طور مستقیم در این شهرستان، شغل ایجاد میشود.

امیری خاطرنشان کرد: در حال حاضر صنعتگران شهرستان در 4 رشته سوزن دوزی، حصبربافی، سکه دوزی و سفالگری مشغول به تولید هستند و توانسته اند نقش مهمی در صادرات سوزندوزی به کشورهای حاشیه خلیج فارس داشته باشند.
انتهای پیام/مقیمی

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image