23 شهریورماه برگزار میشود گردشگری

جشنواره چنگال در دهستان ابتر شهرستان ایرانشهر

جشنواره چنگال در دهستان ابتر شهرستان ایرانشهر

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۳۸۹ بازدید

23 شهریورماه برگزار میشود


رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر گفت: جشنواره چنگال 23 شهریورماه در دهستان ابتر از توابع بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر برگزار میشود.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، عبدالحمید خدایاری اظهار کرد: اولین جشنواره گردشگری چنگال با محوریت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر و همکاری فرمانداری ویژه و بخشداری مرکزی شهرستان ایرانشهر، شوراها و دهیاری های تابعه برگزار می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایرانشهر افزود: این جشنواره 23 شهریورماه در دهستان ابتر از توابع بخش مرکزی شهرستان ایرانشهر برگزار میشود.

وی گفت: این جشنواره که به همت معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در تقویم جشنواره های گردشگری سال 96 گنجانده شده است با نگاه به توسعه بومگردی و توجه به مناطق بکر و کمتر دیده شده برگزار میشود.

وی گفت: چنگال نوعی صبحانه، پیش غذای مقوی و عصرانه است که در گذشته در ناحیه مکران بلوچستان به سبب وجود انواع خرما و گندم رایج بوده که در حال حاضر کمرنگ شده و محدود به ایام خاصی از سال مثل فصل دروی گندم و یا فصل هامین یا همان رسیدن و برداشت خرما شده است.

گفتنی است؛ چنگال میتواند جانشین مناسب و ارگانیک برای شیرینی جات و مواد قندی که باعث افزایش قند و چربی میشوند، باشد.
انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image