معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان: گردشگری

: نقصان در گردشگری بدلیل نقصان درجهانبینی است.

: نقصان در گردشگری بدلیل نقصان درجهانبینی است.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۲۴۹ بازدید

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان:

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: به دنبال این هستیم که با الگوگیری از جشنواره گلاب قمصر، جشنواره انار سنگان را به صورت ملی برگزار کنیم.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجتبی میرحسینی در مراسم دومین جشنواره انار سنگان در روستای سنگان شهرستان خاش اظهار کرد: امروز بیش از گذشته به توسعه گردشگری و بیان منزلت دید و بازدید و نیز حکمت سفرکردن نیاز داریم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: باید از ظرفیت تمام گروه های اجتماعی به ویژه علما و اساتید دانشگاه ها برای فرهنگ سازی سفر و گردشگری استفاده کنیم.

این مسئول با بیان اینکه اگر نقصانی در گردشگری وجود دارد به دلیل نقصان در جهان بینی است، ادامه داد: نگاهی که به گردشگری و حضور جهانگردان وجود دارد این است که گردشگران برای لذت های جسمانی سفر میکنند در صورتی که آنچه از آیات و روایات برداشت می شود توجه به فطرت و تکامل روح انسان است که در سفر شکل می گیرد بنابراین تغییر در جهانبینی و سیاستگذاری درست جهت بهره بردن از مزایای فراوان آن در حوزه گردشگری از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با اشاره به اینکه توسعه گردشگری باعث توسعه اقتصاد و بهبود معیشت مردم میشود، گفت: هدف ما صرفا برگزاری یک جشنواره نیست بلکه ارزش ها و برنامه های متنوع دیگری که در حاشیه برگزاری این جشنواره شکل میگیرد و نیز استفاده از همه ظرفیت های گردشگری سنگان برای رسیدن به اشتغال پایدار ،افزایش تولید و صادرات محصولات و معرفی فرهنگ و تمدن منطقه و مهاجرت معکوس به روستاها از جمله اهداف اصلی برگزاری این جشنواره است.
میرحسینی بیان کرد: پس از تشکیل واحدهای بومگردی بمنظور اقامت گردشگران ا در خانه های روستایی درسنگان می توانیم به ایجاد دهکده گردشگری سنگان بیاندیشیم و از این طریق بهبود معیشت جامعه محلی و توسعه روستایی را شاهد باشیم که در آنصورت به هدف واقعی مان رسیده ایم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: امروزه لباس مردمان بلوچ که لباس شهریاران ایران زمین است ، موسیقی این خطه و سایر تولیدات روستایی یک سرمایه برای جذب گردشگران محسوب میشود.

این مسئول یادآور شد: اگر به دلیل تلنبار شدن مشکلات زیاد در زمینه کمبود زیرساخت ها قبل از انقلاب در سیستان و بلوچستان بدلیل اشتباه درنظام برنامه ریزی که در آن به مرکز ایران بیشتر از حاشیه و مرز توجه شد امروز نیز بعد از 38 سال تلاش دولت های مختلف پس از انقلاب هنوز در زمینه زیرساخت ها در این استان بعضا دچار مشکل هستیم در صورتی که در بسیاری از استان های برخوردار و مرکز نشین قبل از انقلاب اکثر زیرساخت ها وجود داشت و بعد از انقلاب روساخت های متناسب برای جذب گردشگران ایجاد شده است اما مهمانوازی مردمان ما ضعف زیرساخت ها را پوشش داده است به گونه ای که دلیل دوباره آمدن گردشگران به این استان نوع رفتار و مهمانوازی سخاوتمندانه مردم ما می باشد که در این خصیصه از دیگر نقاط کشور جلوتر هستیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در آینده با الگوگیری از جشنواره های مطرح ملی از جمله گلاب گیری قمصر کاشان دنبال این هستیم که جشنواره انار سنگان را یک هفته به صورت ملی برگزار کنیم تا تورهای گردشگری در همین زمان به مقصد سنگان تعریف شود.
انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image