معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد گردشگری

آغاز فعالیت های حفاظتی و مرمتی قعله رستم سیستان

آغاز فعالیت های حفاظتی و مرمتی قعله رستم سیستان

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰  ۰ نظر   ۱۲۷۳ بازدید

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خبر داد


معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان از آغاز فعالیت های حفاظتی و مرمتی بخش حاکم نشین قلعه رستم در زابل خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان، مجید کلانوری در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی اظهار کرد: در شهریورماه امسال، گروه باستان شناسی به سرپرستی مجتبی سعادتیان اقدام به فعالیت های باستان شناسی در بخش حاکم نشین قلعه رستم در شهرستان زابل کردند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود: این اقدامات با هدف خواناسازی معماری در قلعه رستم صورت میگیرد که علاوه بر پیگیری مباحث باستان شناسی دوره اسلامی دشت سیستان، زمینه را برای انجام فعالیت های مرمتی مهیا کرده است.

این مسئول ادامه داد: پس از اقدامات پژوهشی باستان شناسی تیم های حفاظت و مرمت در مجموعه آغاز به کار کردند و در حال حاضر گروه های مختلفی در فازهای استحکام بخشی، دیوارچینی و مرمت تکمیلی پوشش های فروریخته، درحال انجام کار هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه در روزهای اخیر در طبقه سوم بخش حاکم نشین، دو فضا توسط استاد ستار زاهلی، یکی از استادکاران نامی کشور ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: در طی این عملیات از همکاری و همراهی دانشگاه زابل بهره مند شده ایم.

سرپرست حفاری قلعه رستم در این باره به خبرنگار روابط عمومی اظهار کرد: 3 فاز معماری در این فضا شناسایی و ثبت و در زمینه سفال دوران اسلامی دشت سیستان نیز اطلاعات درخور توجهی به دست آمد.

این مسئول ادامه داد: علاوه بر این با حفر 4 ترانشه در پیرامون قلعه شواهدی از بستر خندق قدیمی قلعه رستم به دست آمد که موید وجود خندق در پیرامون این قلعه عظیم است.

مجتبی سعادتیان افزود: این قلعه دارای پلانی 7 ضلعی نامنظم است که از بخشهای مختلفی چون: حصار، خندق، دروازه ورودی، شاه نشین، حیاط مرکزی، بنای موسوم به یخچال، اصطبل و بناهای مسکونی تشکیل شده است.

وی گفت: این قلعه با مساحت بیش از 22 هزار متر مربع، حصاری به طول 600 متر و 14 برج مدور در پیرامون خود دارد و مصالح این بنا عمدتا از خشت خام و چینه می باشد.
انتهای پیام

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image