برگزاری آیین گشایش طرح ملی نوروزگاه در استان سیستان و بلوچستان گردشگری

در آستانه بهار وشروع فعالیتهای ستاد اجرایی خدمات سفر ،همزمان با آغاز رسمی طرح ملی نوروزگاه  در ۱۲ استان کشور، موزه مردم شناسی سیستان میزبان مراسم افتتاحیه این آیین در استان سیستان و بلوچستان بود.

در آستانه بهار وشروع فعالیتهای ستاد اجرایی خدمات سفر ،همزمان با آغاز رسمی طرح ملی نوروزگاه  در ۱۲ استان کشور، موزه مردم شناسی سیستان میزبان مراسم افتتاحیه این آیین در استان سیستان و بلوچستان بود.

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
پنج‌شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱  ۰ نظر   ۱۵۱۸ بازدید

برگزاری آیین گشایش طرح ملی نوروزگاه در استان سیستان و بلوچستان

برگزاری آیین گشایش طرح ملی نوروزگاه در استان سیستان و بلوچستان

در آستانه بهار وشروع فعالیتهای ستاد اجرایی خدمات سفر ،همزمان با آغاز رسمی طرح ملی نوروزگاه در ۱۲ استان کشور، موزه مردم شناسی سیستان میزبان مراسم افتتاحیه این آیین در استان سیستان و بلوچستان بود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان وبلوچستان به نقل از سندگل مسئول برگزاری نوروزگاههای استان درغروب روز سه شنبه 25اسفندماه با حضور میرشکرایی دبیراجرایی نوروزگاه سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور، مشتاق گوهری مدیر کل میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان، محمدحسن دهمرده فرماندار نیمروزوتعدادی از مسئولین محلی ، پیشکسوتان فرهنگی ، فعالین اجتماعی ودر جمع با شکوه مردم فرهنگ مدار سیستان در موزه مردم شناسی شهرستان زابل همزمان با مراسم سنتی چهارشنبه سوری این رویدادفرهنگی افتتاح گردید.
دکتر مشتاق گوهری ضمن خیرمقدم به مدعوین و تبریک فرا رسیدن بهار به تشریح فعالیت های اداره کل میراث فرهنگی در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداخت. میرشکرایی نیز با ابراز خرسندی از حضور در نوروزگاه سیستان و بیان ارزش های فرهنگی نوروز در این خطه از میهن ابراز امیدواری کرد با اجرای طرح نوروزگاه در کشور زمینه انتقال آیین ها و سنت های نوروز به نسل جوان فراهم شود.
گفتنی است ،از جمله مهم ترین برنامه های اجرا شده در این رویدادفرهنگی می توان به معرفی پوشاک سنتی ، بازی های بومی محلی،موسیقی محلی و رقص شمشیر سیستانی، شاهنامه خوانی و پریدن از روی آتش اشاره کرد.
همچنین در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از صنایع دستی و خوراکیهای محلی جهت آشنایی علاقه مندان با آداب، سنت ها و آئین های مختلف مربوط به نوروز برپا شد.
یاد آور می شود طرح ملی نوروزگاه با هدف پاسداری و صیانت از آئین ها و سنت های مربوط به نوروز همزمان در 12 استان کشور از 24 الی 28 اسفندماه در زابل، ایرانشهر و چابهار برگزار می شود.
اختتامیه این طرح ملی با حضور مدیران وپژوهشگران در مجتمع تفریحی گردشگری بهاران چابهار برگزار می گردد.
سیستان وبلوچستان بعنوان پهناورترین استان کشور دارای ظرفیت های بیشماری در حوزه گردشگری میباشد ازجمله آیین ها ومراسم نوروز که در سه شهرستان زابل ،ایرانشهر وچابهار در قالب نوروزگاه به همه دوستداران معرفی میگردد وایام نوروز منتظرحضورصمیمی مهمانان وگردشگران محترم از سراسر میهن عزیزمان ایران میباشد .

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image