سومین جشنواره فرهنگی گردشگری عیاران در زابل گردشگری

در سومین روز از هفته میراث‌فرهنگی برگزار شد

در سومین روز از هفته میراث‌فرهنگی برگزار شد

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
یک‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳  ۰ نظر   ۷۷۳ بازدید

سومین جشنواره فرهنگی گردشگری عیاران در زابلبه‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، صادق میرحسینی اظهار کرد: سومین جشنواره فرهنگی گردشگری عیاران هم‌زمان با هفته میراث‌فرهنگی و هفته فرهنگ پهلوانی و زورخانه‌ای با همکاری هیئت پهلوانی و زورخانه‌ای استان، شهرداری زابل و موسسه رادمردان در زابل برگزار شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی زابل افزود: این جشنواره با حضور مردم، مسئولان، ورزشکاران، پیشکسوتان و علاقه‌مندان به فرهنگ پهلوانی در پارک یعقوب لیث زابل و با برنامه‌های مختلفی از جمله موسیقی سنتی، شعرخوانی، اجرای ورزش آئینی و باستانی زورخانه‌ای اجرا شد.

وی با بیان اینکه فرهنگ پهلوانی ایران ریشه در تفکر اسلام دارد و گود زورخانه و ورزش باستانی نماد فروتنی و تواضع ورزشکاران است، گفت: پهلوان در کنار پرورش جسم و تن، روحش را نیز از ناملایمات‌ها و صفات رذیله می‌زداید و این ورزش با ورود اسلام و تاثیرپذیری از سرشت جوانمردی امام علی(ع) که پیشینه‌ای کهن در فرهنگ این سرزمین دارد نمایانگر پیوند جوانمردی و قدرت روحی و جسمی است.

میرحسینی بیان کرد: این ورزش باستانی به عنوان میراث بشری و اصیل ایرانی اسلامی در جهان مطرح بوده و در فهرست میراث جهانی نیز به ثبت رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در پایان این جشنواره از پیشکسوتان و ورزشکاران این رشته تجلیل به‌عمل آمد.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image