بازدید رایگان از موزه‌های سیستان وبلوچستان در روز ولادت حضرت علی(ع)  گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان وبلوچستان گفت: به مناسبت میلاد امیرالمومنین حضرت علی(ع) بازدید از موزه‌های استان در این روز رایگان است.  

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان وبلوچستان گفت: به مناسبت میلاد امیرالمومنین حضرت علی(ع) بازدید از موزه‌های استان در این روز رایگان است.  

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۱۵۳ بازدید

بازدید رایگان از موزه‌های سیستان وبلوچستان در روز ولادت حضرت علی(ع) 

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان وبلوچستان گفت: به مناسبت میلاد امیرالمومنین حضرت علی(ع) بازدید از موزه‌های استان در این روز رایگان است.
به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان وبلوچستان، محمدهادی طهرانی‌مقدم دوم بهمن‌ماه اظهار کرد: بنابر پیشنهاد بنیاد بین‌المللی غدیر و موافقت وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، بازدید از موزه‌ها و اماکن فرهنگی ‌تاریخی در سرتاسر استان در روز پنج‌شنبه ۵ بهمن مصادف با ۱۳ رجب رایگان است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان وبلوچستان افزود: در استان تعداد 9 موزه وجود دارد که در این روز از ساعت 9 صبح تا 18 موزه‌های فعال به منظور بازدید رایگان عموم دایر است.
شایان ذکر است موزه‌های موجود در سیستان وبلوچستان شامل موارد زیر می‌باشد:
موزه منطقه ای جنوب شرق
این موزه در فروردین سال ۹۰ با معماری خاص و ۱۳ هزار متر مربع مساحت و ۱۰ هزار متر مربع زیربنا در بلوار شهید مطهری زاهدان راه‌اندازی شده است.
این موزه در سه طبقه و در سه بخش اصلی باستان شناسی، مردم شناسی و بوم شناسی استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان در قالب تصاویر و اشیای تاریخی به معرفی منطقه جنوب شرق می‌پردازد.موزه منطقه‌ای جنوب شرق یکی از بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین موزه‌های استان است که در آن آثاری از تاریخ و فرهنگ و کشفیات باستانی به نمایش گذاشته شده است.

موزه پست و ارتباطات زاهدان
ساختمان تاریخی این موزه در خیابان شهید طالقانی زاهدان به معرفی وضعیت پست از آغاز تاکنون در این شهر می‌پردازد که از جمله ساختمانهای اداری است که اوایل سلسله پهلوی برای انجام مراسلات پستی با توجه به کتیبه موجود در سر در آن به سال ۱۱ هجری شمسی توسط دولت بنا شده و نام اداره ایالتی پست و تلگراف سیستان و بلوچستان به خود گرفته است.

موزه مردم شناسی سیستان
این موزه در ساختمانی واقع در خیابان شهید مصطفی خمینی زابل با عنوان کنسولگری قدیمی ایران و انگلیس در زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع قرار دارد و در سال ۸۵ به عنوان اولین موزه سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شد.

موزه شهر سوخته
این موزه برای معرفی سایت باستانی شهر سوخته با مساحت ۴۷۰ متر مربع در محل مجتمع فرهنگی پژوهشی آن در سال ۹۱ افتتاح شد.در این موزه اشیای حاصل از کشفیات شهر سوخته نگهداری و به معرض نمایش گذاشته شده است.با توجه به اهمیت جهانی این محوطه سعی بر آن شده تا بخش های مختلف از آثار کشف شده شامل گورستان، ظروف، زیورآلات و غیره را به نمایش بگذارد.

موزه قرآن و عترت ایرانشهر
این موزه در خیابان ولایت ایرانشهر با هدف آشنایی با مفاهیم ارزشمند قرآنی و شیوه زندگی ائمه با تاکید بر ارزش‌های اسلامی و وحدت مسلمانان در مکانی که یادآور خاطرات سکونت رهبر معظم انقلاب در زمان اقامت اجباری از سوی رژیم ستم شاهی است، در سال ۸۷ افتتاح شد.

این ساختمان در سال ۷۰ توسط پرویز فاضلی مالک بنا به سازمان میراث فرهنگی اهدا و در سال ۸۶ در فهرست آثار ملی ثبت و مرمت آن توسط سازمان انجام و به نام موزه قرآن و عترت تغییر کاربری یافت.

موزه محلی سرباز
این بنا در خیابان ایران سرباز یکی از بناهای دوره پهلوی اول است که طبق معماری آن دوره ساخته شده است.از ویژگی‌های شاخص این بنا می‌توان به اجرای طاق آهنگ سقف‌ها اشاره کرد.این بنا به عنوان تلگرافخانه شهرستان کاربری داشته که پس از ثبت به عنوان موزه محلی سرباز در سال ۹۴ راه‌اندازی شده است.

موزه محلی سراوان
این موزه در خیابان آزادی در ساختمان قدیم فرمانداری سراوان در بین سال‌های ۱۶ تا ۱۸ احداث شده است.در سال ۸۸ بعد از اتمام عملیات مرمت راه‌اندازی شد.

موزه زنده سفال کلپورگان (موزه خاک)
در روستایی به همین نام در فاصله ۲۵ کیلومتری جنوب شرق سراوان واقع شده است.سفال تولیدی در منطقه کلپورگان نشان دهنده تداوم حیات ۶ هزار ساله نوعی سفال پیش از تاریخ در ایران است.این کارگاه به عنوان یک موزه زنده که تداوم سنت سفالگری پیش از تاریخ بلوچستان را به نمایش گذاشته، در سال ۸۸ به ثبت آثار ملی کشور رسیده است.

موزه محلی چابهار
این موزه در ساختمان فرمانداری قدیم چابهار در میدان ۲۲ بهمن واقع شده که مصالح آن از خشت و در ۲ طبقه ساخته شده است. هم‌اینک از این بنا به عنوان موزه محلی چابهار استفاده می‌شود که بخش حیاط آن به بوم شناسی بلوچستان اختصاص یافته است.
موزه محلی چابهار در سال ۸۹ راه‌اندازی شده است.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image