اجرای عملیات حفاظت و مرمت بناهای تاریخی پایگاه ملی خلیج فارس و سواحل دریای مکران شهرستان چابهار  گردشگری

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان از اجرای عملیات حفاظت و مرمت بناهای تاریخی پایگاه ملی خلیج فارس و سواحل دریای مکران شهرستان چابهار خبر داد. 

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان از اجرای عملیات حفاظت و مرمت بناهای تاریخی پایگاه ملی خلیج فارس و سواحل دریای مکران شهرستان چابهار خبر داد. 

میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۴۳۸ بازدید

اجرای عملیات حفاظت و مرمت بناهای تاریخی پایگاه ملی خلیج فارس و سواحل دریای مکران شهرستان چابهار 


معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان خبر داد
به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، مجتبی سعادتیان اظهار کرد: پروژه حفاظت و مرمت بناهای تاریخی پایگاه ملی خلیج فارس و سواحل دریای مکران شهرستان چابهار در دست اجراست.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان افزود: عملیات این پروژه از شهریورماه امسال آغاز شده و تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی ادامه داد: این عملیات در بناهای تاریخی موزه مردم شناسی (ساختمان قدیم فرمانداری چابهار) و حسینیه آل رسول (ص) انجام می‌شود.

سعادتیان تصریح کرد: موزه مردم شناسی شهرستان چابهار بنایی چند طبقه با ارتفاع 12 متر از سطح زمین می باشد که در بارش های موسمی تابستان به شدت از ناحیه بام آسیب دیده بود، مورد عملیات حفاظت و مرمت نظیر اجرای سقف سنتی چوبی، لایه بردای و نماسازی جداره های خارجی، ساخت و نصب درب های چوبی، و مرمت دیوار پیرامون موزه قرار گرفت.

وی خاطرنشان ساخت: حسینیه آل رسول (ص) بنایی با قدمت بیش از 100 سال بوده و در بافت تاریخی شهرستان چابهار واقع شده است. این اثر نیز بر اثر بارش‌های موسمی تابستان امسال از ناحیه سقف چوبی مورد آسیب شدید واقع شده که در این پروژه مورد حفاظت و مرمت قرار گرفته و به زودی مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

گفتنی است؛ بناهای تاریخی یاد شده در بافت قدیم شهرستان چابهار و در حاشیه ساحل واقع شده‌اند که حسینیه آل رسول در سال ۱۳۸۱ با شماره ۶۱۰۱ و موزه مردم‌شناسی چابهار در سال ۱۳۸۳ با شماره ۱۱۴۷۷ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده‌اند.

دیدگاه خود را بیان کنید

Code Image